РОДИТЕЉСТВО
ДЕЦА У САОБРАЋАЈУ: Када су довољно "велика" за одређене ситуације и како можете да их подржите
Пратња деце у саобраћају је важан задатак како би научила да се самостално и безбедно крећу у саобраћају. У овом чланку ћемо вам објаснити како деца доживљавају друмски саобраћај и на шта треба да обратите посебну пажњу.
Ово деца могу да раде у саобраћају
Деца нису у стању да правилно процене опасности у друмском саобраћају. Прво морају научити да се сналазе у саобраћају. Стога је важно да одрасли знају и разумеју како деца доживљавају саобраћај и како се у њему крећу.
Вид, способност оријентације и моторика су довољно развијене за самостално учешће у саобраћају тек од 10. године. Деца би требало да користе бицикл тек са 14 година, јер ће тек тада моћи пажљиво и концентрисано да прате саобраћај.
Природни нагон деце за кретањем отежава им да се понашају опрезно и рационално у саобраћају.
Њихова "мања величина" резултира ограниченијим угловима гледања, што значи да деца не могу у потпуности да виде саобраћај. Деца такође не могу правилно да процене брзину и удаљеност возила; То им је могуће само од око 10 година, као и поуздан осећај за правац.
Деца су у стању да правилно класификују и лоцирају звукове тек од око 6 година. Међутим, мноштво акустичних стимуланса у саобраћају збуњује децу и одвлачи их од онога што се дешава на путу.
Мала деца и ( узраст вртића ) су због незадрживог нагона за кретањем, који не могу одмах да зауставе, веома несигурни учесници у саобраћају којима је потребна пратња.
До 8 или 9 година деца тешко саосећају са другим људима, због чега на путу користе само своју перспективу. На пример, претпостављају да их подједнако виде сви учесници у саобраћају.
Мања деца нису у стању да изводе неколико радњи истовремено јер се лако ометају. Најраније са 10 година, а свакако од 14 година, деца могу проактивно, пажљиво и концентрисано да учествују у друмском саобраћају, а самим тим безбедно и самостално.
Како помоћи деци у саобраћају
Да би деца научила правила саобраћаја и стекла осећај за правилно понашање у саобраћају, важно је да буду у пратњи одраслих. Ево како своју децу можете учинити „безбеднима на путу“:
Укључите своју децу у саобраћај од малих ногу. Ово им даје прилику да сами испробају ствари на основу вашег узора.
Важно је да се сами придржавате правила и објасните својој деци типичне ситуације, као што су прелазак улице, на семафорима и пешачким прелазима, као и посебне карактеристике које укључују возила хитне помоћи.
Пустите своју децу да сама предузму акцију и притисну дугмад на семафору, погледају лево-десно или испруже руку на зебри. Ако све ове ствари уградите у свакодневни живот, деца ће ова правила врло брзо усвојити.
Такође водите рачуна да носите одећу безбедну на путу у виду прслука или јакни са рефлекторима. То значи да ће вашу децу боље видети други учесници у саобраћају, чак и у мрачној сезони.
Када возите бицикл или водите дете са собом у аутомобилу, сигурносну опрему као што су дечија седишта, појасеви или кациге треба наравно користити без изузетка.
Само за прве кратке раздаљине – на пример приликом поласка у школу – требало је да прођете одговарајућим стазама са својом децом неколико пута унапред како бисте их поново сензибилисали за посебне карактеристике.
У почетку их само пустите да сами шетају малим, добро познатим рутама и да вас дочекају на договореном месту или да вас неупадљиво прате током првих неколико корака. На овај начин коначно можете бити сигурни да је ваше дете спремно.
Обавезно разговарајте са дететом шта да радите ако нисте на договореном месту на време. Једна опција је повратак у школу или чекање у пекари на путу или нешто слично.