Šta kada se SNOVI OBISTINE, je li to SUJEVERJE ili BOŽJA PORUKA? Protojerej stavrofor Dušan Kolundžić otkriva kako Crkva gleda na SANJANJE
Sanjanje nije samo aktivnost koja se odvija tokom noći dok smo duboko u snu; takođe predstavlja moćan mentalni proces koji može da oblikuje našu stvarnot. Postoje bezbroj pitanja koja se tiču snova, a koja muče vernike, koji strahuju da i o snovima pričaju, jer smatraju da je to posao vračara i gatara - dakle, greh. Posebno se javlja strepnja kada se ono što sanjamo i obistini. Protojerej stavrofor Dušan Kolundžić otkriva kako Crkva gleda na snove i sanjanje slika koje se obistinjuju na javi
Kako nastaju snovi i šta ih prouzrokuje? Šta znače snovi koje sanjamo? Zašto imamo noćne more? Sva ova pitanja opterećuju čoveka koji traži racionalna objašnjenja, a posebno kada sanjamo snove koji se obistinjuju. Ljudi često traže objašnjenja u raznim tumačenjima, ali pravoslavna crkva nudi objašnjenje.
Koji je stav naše Crkve o snovima, pitanje je koje moči mnoge vernike, jer vlada uverenje da je verovanje u snove i njihovo tumačenje domen sujeverja. Danas nam tu dilemu razrešava protojerej stavrofor Dušan Kolundžić.
Otac Arsenije otkriva koji je NAJVEĆI GREH tokom posta i šta nikako ne smemo da radimo - Pravila NISU za sve ISTA
Sutra slavimo VAVEDENJE, dan kada se ČUDA dešavaju – Na praznik svoje ZAŠTITNICE svaka ŽENA bi morala da uradi jednu stvar
- To što neko kaže da sniva snove koji se obistinjavaju, mogli bi podvesti pod onu narodnu poslovicu: Što je babi milo, to se babi snilo, odnosno da često sanjamo ono o čemu kao budni razmišljamo. Snovi često budu da budu nastavak razmišljanja ili događanja u toku dana, kaže otac Dušan i dodaje:
- I dobro je ako se obistinjavaju lepi snovi, ono što smo na javi želeli, u snu snila, a to se kasnije i dogodilo. I nije bez Božje volje i bez Božjeg dara, da se ponekad u snu predskažu neki događaji ili da snovi predstavljaju upozorenje na neku nevolju koja će se dogoditi ili radost koja će nas obradovati.
- Sveti apostol Petar citira, na dan Svete pedesetnice, kada je Duh Sveti sišao na apostole, a narod im dobacivao da su se napili mladog vina, starozavetnog proroka Joilja, koji kaže: "I biće u poslednje dane, govori Gospod, izliću od Duha mojega na svako telo, i proricaće sinovi vaši i kćeri vaše, i mladići vaši videće viđenja i starci vaši sanjaće snove" (Dela apostolska 2, 17).
- Josif u snu dobija zapovest da beži sa Isusom i Marijom u Egipat, kako bi izbegao pokolj dece u Vitlejemu, a takođe u snu dobija vest da se vrati u svoju zemlju. Žitija Svetih puna su slučajeva da se u snovima dobijaju razne poruke i upozorenja.
Međutim, on upozorava da sa tumačenjima i verovanjima u snove treba biti obazriv:
- Ali, sa snovima treba biti vrlo obazriv, jer ako anđeli Božji, čuvari naši, mogu da nam u snu saopšte ono što je za nas dobro, mogu i demoni da nas kroz snove navedu na neko zlo. Košmarni snovi svakako su posledica dnevnih duhovnih sukoba u nama, nekog straha od štetnih posledica nekog nepromišljenog poduhvata, sukoba sa okolinom, pogotovo sa najbližim. I onda se ti nemiri prenose na vreme odmora, san nije više dubok i miran, pa potsvest dolazi do izražaja. Sve ono što se preko dana skupljalo u nama, optereti nas u snu i onda se budimo umorni, rastrešeni, pa i uplašeni. Zaton se uveče treba pomoliti Bogu za miran san, a sve dok ne zaspiš ponavljaj u sebi Isusovu molitvu.