Шта када се СНОВИ ОБИСТИНЕ, је ли то СУЈЕВЕРЈЕ или БОЖЈА ПОРУКА? Протојереј ставрофор Душан Колунџић открива како Црква гледа на САЊАЊЕ
Сањање није само активност која се одвија током ноћи док смо дубоко у сну; такође представља моћан ментални процес који може да обликује нашу стварнот. Постоје безброј питања која се тичу снова, а која муче вернике, који страхују да и о сновима причају, јер сматрају да је то посао врачара и гатара - дакле, грех. Посебно се јавља стрепња када се оно што сањамо и обистини. Протојереј ставрофор Душан Колунџић открива како Црква гледа на снове и сањање слика које се обистињују на јави
Како настају снови и шта их проузрокује? Шта значе снови које сањамо? Зашто имамо ноћне море? Сва ова питања оптерећују човека који тражи рационална објашњења, а посебно када сањамо снове који се обистињују. Људи често траже објашњења у разним тумачењима, али православна црква нуди објашњење.
Који је став наше Цркве о сновима, питање је које мочи многе вернике, јер влада уверење да је веровање у снове и њихово тумачење домен сујеверја. Данас нам ту дилему разрешава протојереј ставрофор Душан Колунџић.
Отац Арсеније открива који је НАЈВЕЋИ ГРЕХ током поста и шта никако не смемо да радимо - Правила НИСУ за све ИСТА
Сутра славимо ВАВЕДЕЊЕ, дан када се ЧУДА дешавају – На празник своје ЗАШТИТНИЦЕ свака ЖЕНА би морала да уради једну ствар
- То што неко каже да снива снове који се обистињавају, могли би подвести под ону народну пословицу: Што је баби мило, то се баби снило, односно да често сањамо оно о чему као будни размишљамо. Снови често буду да буду наставак размишљања или догађања у току дана, каже отац Душан и додаје:
- И добро је ако се обистињавају лепи снови, оно што смо на јави желели, у сну снила, а то се касније и догодило. И није без Божје воље и без Божјег дара, да се понекад у сну предскажу неки догађаји или да снови представљају упозорење на неку невољу која ће се догодити или радост која ће нас обрадовати.
- Свети апостол Петар цитира, на дан Свете педесетнице, када је Дух Свети сишао на апостоле, а народ им добацивао да су се напили младог вина, старозаветног пророка Јоиља, који каже: "И биће у последње дане, говори Господ, излићу од Духа мојега на свако тело, и прорицаће синови ваши и кћери ваше, и младићи ваши видеће виђења и старци ваши сањаће снове" (Дела апостолска 2, 17).
- Јосиф у сну добија заповест да бежи са Исусом и Маријом у Египат, како би избегао покољ деце у Витлејему, а такође у сну добија вест да се врати у своју земљу. Житија Светих пуна су случајева да се у сновима добијају разне поруке и упозорења.
Међутим, он упозорава да са тумачењима и веровањима у снове треба бити обазрив:
- Али, са сновима треба бити врло обазрив, јер ако анђели Божји, чувари наши, могу да нам у сну саопште оно што је за нас добро, могу и демони да нас кроз снове наведу на неко зло. Кошмарни снови свакако су последица дневних духовних сукоба у нама, неког страха од штетних последица неког непромишљеног подухвата, сукоба са околином, поготово са најближим. И онда се ти немири преносе на време одмора, сан није више дубок и миран, па потсвест долази до изражаја. Све оно што се преко дана скупљало у нама, оптерети нас у сну и онда се будимо уморни, растрешени, па и уплашени. Затон се увече треба помолити Богу за миран сан, а све док не заспиш понављај у себи Исусову молитву.