DIJETA DŽULIJE ROBERTS ZALUDELA SVET: Evo kako se hrani ZGODNA ŽENA! Dozvoljeni su i SLATKIŠI!
Ko bi rekao...
Džulija Roberts je oduvek važila za jednu od najharizmatičnijih glumica holivuda, a osim toga, ova 53-ogodišnjakinja ima liniju na kojoj bi joj pozavidele i duplo mlađe dame.
Ipak, njen uspeh kada je izgled u pitanju nije nikakva tajna, već kombinacija ispravne ishrane i vežbanja.
"BOBA JE PRESEKAO PUPČANU VRPCU..." Brena otkrila NAJINTIMNIJE DETALJE o porođaju!
KOD MELJNIČENKOVIH NEMA KRIZE: Bivša "modelsica" i ruski milijarder u karantinu potrošili 70 MILIONA EVRA!
Bila je GLAVNA zvezda "Američke pite", a skandali i operacije su je URNISALE!
Sajt "Diet weight lose", koji skuplja dijete poznatih, navodi kako je za Džulijin sjajan izgled zaslužna GI dijeta. Ipak, iako nije naročito restriktivna, preporučuje se prethodno konsultovanje sa nutricionistom, a evo o čemu se radi:
GI je zapravo glikemijski indeks - mera koliko brzo i u kojoj meri određena hrana utiče na porast nivoa šećera u krvi. On se kreće od 0 do 100, pri čemu hrana sa visokim GI (preko 70 na skali) brzo dovodi do rasta nivoa šećera u krvi.
U najkraćim crtama, jede se gotovo svo voće i povrće, osim lubenice i ananasa, kao i mlečni proizvodi, jaja, riba i školjke, svinjetina i junetina. Izbegava se "belo" - beli hleb, beli pirinač, krompir, belo brašno i beli šećer. To ne znači da u potpunosti treba da se odreknete sličnih namirnica, zapravo, dozvoljeni su hleb i makarone od celog zrna, smeđi pirinač, ovsene pahuljice. Šećer je naravno zabranjen, ali slatkiši koji ne sadrže šećer ili imaju neku njegovu prirodnu zamenu su dozvoljeni. Naravno, ni čaša nekog alkoholnog pića, s vremena na vreme, ti neće štetiti.
Sve namirnice sadrže određeni GI pa vaš obrok zapravo formirate kombinovanjem onih sa najmanjim GI. Sajt "Dijeta recepti" daje 10 osnovnih principa nisko glikemijske ishrane:
1. Jedite puno povrća i voća kao što su jabuke, kruške, breskve i bobice. Čak i tropsko voće kao što su banane, mango i papaje imaju niži glikemijski indeks nego tipični deserti.
2. Jedite žitarice u najmanje obrađenom stanju kao što je hleb od celog zrna, braon pirinač, ječam, proso i pšenične mekinje, ovas itd.
3. Ograničite beli krompir i proizvode od rafinisanih žitarica, kao što su beli hleb i bela testenina.
4. Ograničite slatkiše – uključujući visokokaloričnu hranu sa niskim glikemijskim indeksom, kao što je sladoled. Smanjite voćni sok na pola čaše dnevno. Potpuno uklonite pića sa šećerom.
5. Jedite zdravu vrstu proteina, kao što su pasulj, riba ili piletina bez kože, u većini obroka, za ručak i večeru.
6. Izaberite namirnice sa zdravim mastima, kao što su maslinovo ulje, orašasti plodovi (bademi, orasi) i avokado ali držite se umerenih količina.
7. Ograničite zasićene masti iz mlečnih i drugih životinjskih proizvoda. Potpuno uklonite delimično hidrogenizovane masti (trans masti) koje se nalaze u brzoj hrani i pakovanim namirnicama industrijskog porekla.
8. Treba da imate tri obroka i jednu ili dve užine svaki dan. Važno je da svaki dan imate doručak i da ga ne preskačete.
9. Jedite polako i zaustavite se kada se osetite sito.
10. Kada god možete birajte organsku hranu.