Jovana objavila snimak BIČEVANJA ŽENA iz Etiopije: "Mole muškarce da im to rade, nisam mogla da držim telefon!"
"Kako je nama nezamislivo da neko podnosi toliki bol samo iz estetskih razloga, pomislite šta naše žene rade i kakvim se zahvatima podvrgavaju radi lepote..."
Poznata srpska travel blogerka Jovana Kvržić proputovala je preko 80 zemalja sveta, a o svojim doživljajima redovno izveštava putem društvene mreže Instagram i svog sajta "Jovanin život u koferu".
Ova mlada dama trenutno oduševljava pratioce pričama iz daleke Etiopije, a posebno iskustvo za nju je upoznavanje sa narodom Hamer i njihovim, za nas, čudnim običajima.
PAKISTANSKO VENČANJE ZA SRPKINJU: Jovana nosila 3 venčanice, teške 10 kg, a cena će vas ostaviti bez teksta
OD NEBESKOG SVODA DO LEGLA KRIMINALA: Brazilska avantura Marka Stefanovića - Nepovratno je ukraden deo mene
DA LI IMATE RAZLOGA ZA BRIGU? Psiholog otkriva ŠTA se krije iza vaših Instagram objava i šta to ZAPRAVO govori o VAMA!
Jovana se za početak svoje avanture uputila u glavni grad ove države Adis Abeba.
- Prvi put da sam pre odlaska na neku destinaciju osetila strah. Adrenalin mi je opasno skakao kako se dan puta u Etiopiju približavao. Dobro je da nije dugo trajalo jer sam odluku za putovanje donela tek 2 nedelje ranije i pronašla još jednu hrabru/ludu osobu da krene u planiranje sa mnom. Znate kako kažu, sreća baš takve prati, pa se rat na severu Etiopije posle 2 godine baš pre par dana završio, konačno je potpisano primirje. Ovo je moj prvi susret sa pravom Afrikom. Onom u koju turizam nije previše ušao, gde ni posle 5 sati provedenih na ulici nismo videle nijednu osobu sa drugog kontinenta. Pretpostavljate da nije najbezbednije da se dve Evropljanke šetaju same, pa smo u hotelu unajmile vozača koji nas je ceo dan pratio. Što se ekonomske situacije tiče, kaže da ide nabolje, ali da i dalje postoje 3 klase stanovništva: jako bogati, siromašni i jako siromašni.Većina fotografija u ovoj objavi je nastala na najvećoj pijaci u Africi, koju zovu jednostavno Merkato. Da sam smela da vadim telefon češće, utiske ne bih mogla da prenesem ni kroz 5 objava. Strogo smo upozorene i od vozača i od policije da pazimo na svoje stvari i minimalno koristimo telefon.Uz oba telefona, oba novčanika i torbe, penjemo se u planine do simbola grada, Entoto parka. Adis Abeba je i jedan od gradova koji se nalazi na najvećoj nadmorskoj visini na svetu (oko 2300 m), pa zato nikada nije pretoplo. Entoto se nalazi na njenom najvišem delu i iz njega se vidi ceo grad. Ovde Adis Abebljani dolaze da se nadišu svežeg vazduha. U parku rastu drveća eukaliptusa, pa smo se dodato osvežile listovima koje smo na preporuku vozača držale u nosu tokom šetnje - istakla je Kvržićeva u okviru svoje objave na društvenoj mreži Instagram.
Jovana je temeljno svim ljudima koji prate njen rad na poznatoj socijalnoj mreži objasnila zašto je izbor pao baš na ovu zemlju.
- I dalje me iznenade pitanja zašto sam odabrala neku "čudnu" destinaciju. Kao, zašto bi iko poželeo da ode tamo. Razumem da većina putovanja vezuju za odmor, ležanje na plaži itd, ali za mene su ona mnogo više; širenje vidika, introspekcija i promena. Etiopija nije među prvima kada me neko pita da mu preporučim destinaciju, nije za svakoga. Ali, ovo je jedna od najvažnijih lokacija za čovečanstvo. Na tlu Etiopije je pronađena Lusi, najstariji fosil odrasle žene. U blatu je spavala 3.2 miliona godina i jedan je od najbolje očuvanih fosila te starosti. Posle je pronađen i Ardi, stariji preko milion godina od nje, ali još uvek nije uspeo da je pobedi u popularnosti. U Nacionalnom muzeju Etiopije se čuvaju replike njihovih ostataka. Koliko ja volim da fotografišem ljude, toliko oni vole mene. Ovde je veća atrakcija od same mene bila moja kosa. Deca koja su došla u obilazak muzeja nisu mogla da prestanu da je diraju. Prirodna ravna kosa je za njih prava egzotika, pa nisam mogla da im uskratim to zadovoljstvo, hodala sam polako da bi svi mogli da pipnu, a i da me ne bi slučajno počupali. U jednoj crkvi u Etiopiji se nalazi i kovčeg sa pločama za koje se veruje da je na njima napisano originalnih 10 Božjih zapovesti. Veliki broj Etiopljana su pravoslavci i danas nas je blagosiljao njihov sveštenik u Katedrali Svetog trojstva - ističe Jovana.
Ono što je posebo srpsku travel blogerku ostavilo bez teksta je narod Hamer i njegovi običaji.
- Ceremonija kojoj sam prisustvovala će mi se urezati u pamćenje zauvek. Plan putovanja smo izmenili u poslednjem trenutku jer je naš vodič dobio dojavu da će se upravo ove subote u plemenu Hamer održati ono po čemu su jedinstveni ne samo u Etiopiji, već i u celom svetu. Da bi dečak postao muškarac spreman za brak potrebno je da tri puta pretrči preko leđa bikova. Stopala mu se mažu blatom i balegom da bi zadatak bio još teži. Celo selo se okuplja i navija za mladića koji po uspešno završenom zadatku ulazi u svet odraslih.
- Ovom za nas bizarnom običaju predstoji nešto još mnoge gore. Žene plemena Hamer smatraju da su lepše što imaju više ožiljaka po telu. Ti ožiljci nastaju tako što ih muškarci bičuju prutovima. One ih bukvalno mole da to rade. Ako se nećkaju, mame ih duvanjem u trube i plesom. Što više krvi, to više smeha i sreće na licama žena. I ne samo žena, u obredu učestvuju i devojčice starosti već 7-8 godina. Muškarci mogu da bičuju žene kada ispune prethodno pomenuti zadatak pretrčavanja preko leđa bikova. Ukoliko kojim slučajem ne uspeju, onda im je "kazna" da sada njih žene bičuju.
Kada je bičevanje počelo, nisam imala snage da držim telefon, vodič je snimao. Na svaki udarac mi se omakao uzdah i potekla suza. Posle sati i sati gledanja, počela sam da se navikavam. Kako je nama nezamislivo da neko podnosi toliki bol samo iz estetskih razloga, pomislite šta naše žene rade i kakvim se zahvatima podvrgavaju radi lepote. Znam da će mnogima ovaj video biti užasno potresan i izazvati pomešana osećanja, možda ga i Instagram ukloni, ali znajte da je sve ovo na dobrovoljnoj bazi i da je danas bio jedan od najsrećnijih dana u plemenskom životu - prepričava svoje iskustvo Kvržićeva i u narednoj objavi dodaje:
SA DVA PRSTA UPERILA U TRADICIJU: Šta je Senidah sakrila u novom spotu i zašto cepa KRVAVI ČARŠAV?
ROĐENDAN U JERUSALIMU: Božo Vrećo napunio 39. godina tokom hadžiluka - Bog je JEDAN!
- Još neki od običaja koje Hamer pleme praktikuje, a koji opet izazivaju nevericu je to da muškarac može imati do 5 žena. Prva je izbor njegove porodice, dok je drugu i ostale može sam birati. Što više krava, to više žena… Jer se bogatstvo meri brojem krava. Kuća im je šator od drveta gde cela porodica živi zajedno. Nema soba, samo pod i koja prostirka. To znači da novi život nastaje pred očima već postojeće dece i roditelja ako su živi. Nemaju pojam o godinama, često će se jako mlada devojčica ili dečak venčati, ali se ipak čeka sa intimnim odnosima dok donekle ne stasaju.
- Deca ne idu u školu. Ne znaju šta su igračke. Mi smo pred polazak dvema devojčicama dale plišane igračke gde nam je vozač rekao da im uzmemo jer one ne znaju šta da rade sa njima, baciće ih, i bolje da to čuvamo za decu iz nekog drugog plemena. I zaista je tako, očekivali biste da dete plače kada mu uzmemo igračku, ali kod njih nije bilo nikakve reakcije. Ljudi su od nas tražili odeću i ono što vidim da im mnogi ostavljaju su naočare. Ja sam ostala bez šešira jer kada sam ga dala jednoj devojčici nisam imala srca da joj ga ponovo uzmem. A htela je da mi ga vrati, kada je videla da odlazimo krenula je da mi ga daje… Ovde zdravstveni sistem ne postoji i u jako retkim slučajevima će neko zatražiti pomoć lekara, čak iako je dete u pitanju. Zanimalo nas je kako reaguju na smrt koja se zbog bolesti često dešava, odgovor je bio da nema neke posebne reakcije, prosto smrt prihvataju kao deo životnog ciklusa. Što se tiče bojenja lica, ono je više u kulturi nekih drugih plemena. U Hamer plemenu lice bojama od zemlje ukrašavaju muškarci, ali je i neizostavni deo rituala za turiste - piše Kvržićeva na svom Instagram profilu.
Fotografije Jovane Kvržić sa brojnih putovanja pogledajte u galeriji ispod teksta: