Kako god ga zvali, svi ga slave, a ne znaju TRAGIČNU priču koja stoji iza Dana Zaljubljenih!
Zato je nastala tradicija pisanja ljubavnih pisama.
Dan zaljubljenih postoji više od 1.500 godina, ali prema nekim paganskim tradicijama praznici „ljubavi“ su bili popularni i u ranijim periodima.
U starom Rimu, 15. februara se slavio praznik obilja. Zvali su ga Lupercalia. Devojke bi pisale ljubavna pisma koja su se stavljala u ogromnu urnu. Muškarci bi zatim nasumično izvukli pisma i započeli druženje sa devojkama koje su ih napisale.
SJAJAN TRIK BEZ HEMIJE: Uz pomoć OVA DVA sastojka kupatilo će vam BLISTATI!
Svaka žena treba da je ima u ormaru: Evo na koje načine nositi belu košulju
Da prste poližeš: Bataci u medu i paradajz sosu (RECEPT)
Stari Grci su ovaj praznik zvali Panurgi. Igrali bi zabavne ritualne igre u čast boga Pana – zaštitnika stada, šuma, polja i njihove plodnosti. Prema drevnom mitu, Pan je bio veseli momak, koji je obožavao da provodi vreme u šumi svirajući flautu i pokušavajući da zavede lokalne nimfe svojim velikim... kopitama.
Što se tiče modernijih korena ovog praznika, postoje mnoge legende povezane sa imenom Svetog Valentina, navodi Brejn Beris.
Za Svetog Valentina najpopularnija je priča o hrišćanskom propovedniku koji je 269. godine venčao rimske legionare sa njihovim voljenim ženama uprkos tome što je bilo zabranjeno i kažnjivo smrću.
Naime, kako bi sačuvao vojni moral, car je proglasio zakon sa kojim zabranjuje legionarima da se venčaju, jer je verovao da će oženjeni muškarac pre razmišljati o svojoj ženi i porodici, nego o carstvu i borbi.
Sveti Valentin je razumeo nevolju ratnika i pokušavao je da im pomogne na sve moguće načine. Mirio je posvađane, pisao ljubavna pisma umesto njih, darivao cveće mladim ženama i sprovodio tajna venčanja za vojnike, navodi Telegraf.rs.
Kada je Klaudije II saznao za to, naredio je da sveštenik zatvori i ubrzo zatim pogubi.
Prema legendi, dok je Valentin još bio u svojoj ćeliji, slepa ćerka od zatvorskog čuvara se zaljubila u njega. Ali Valentin, koji je dao zavet na celibat, nije mogao da joj uzvrati osećanja. Ipak, pre pogubljenja, 13. februara, napisao joj je dirljivo pismo, u kome je priznao svoja istinska osećanja. Devojka je primila pismo tek nakon pogubljenja, i ako je verovati legendi, reči ljubavi koje su joj čitali drugi dovele su do izlečenja njene slepoće.
Tako je nastala tradicija pisanja ljubavnih pisama baš na 14. februar.
Početni korak u sređivanju kuhinje: Ovim predmetima nije mesto ispod sudopere
Potreban vam je oštar nož, ali ne znate kako da ga naoštrite? Tajna je u keramičkoj šolji!
EMOCIJE I STAVOVI NA OSNOVU GOVORA TELA: Gestikulacija i pokreti ruku otkrivaju sve o karakteru