ŠTA JE UZROK POBAČAJA? Anastasija Ražnatović izgubila bebu, a ovo su problemi sa kojima se suočavaju mnoge žene
Bol zbog gubitka bebe je ogromna i može ozbiljno uticati na mentalno zdravlje.
Vest da je Anastasija Ražnatović izgubila bebu potresla je javnost u Srbiji. Nemanja Gudelj, neutešni otac, podelio je tragičnu vest na svoj instagram profilu i zamolio sve da poštuju njihovu privatnost i mir, a Anastasija je ugasila društvene mreže. Ovako težak gubitak pogađa celu porodicu, ali je verovatno najteži za ženu, koja se tada povlači u sebe i proživljava pravi emotivni rolerkoster - osećanja se kreću od šoka do najdublje tuge.
Kroz Anastasijino ili slično iskustvo u Srbiji prolazi veliki broj žena, jer podaci Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" govore da se oko 4.000 trudnoća godišnje završe spontanim pobačajima, vanmateričnom trudnoćom ili drugim nepovoljnim ishodima trudnoće.
Na ove podatke treba dodati i broj spontanih pobačaja žena koje se leče u privatnim zdravstvenim ustanovama.
POTEZ KOJI JE SVE RASTUŽIO: Anastasija donela ovu odluku nakon iznenadnog gubitka bebe
STRAVIČAN GUBITAK DETETA - trudna Anastasija Ražnatović progovorila o tragediji, ovo ju je jako potreslo
Šta je spontani pobačaj?
Pobačaj, odnosno spontani pobačaj, je neželjeni gubitak ploda pre 24. nedelje trudnoće.
Čak se 1 od 5 trudnoća završi spontanim pobačajem. Pobačaj se najčešće dešava u ranoj trudnoći, pa mnoge žene i nisu svesne da su ga imale. Uglavnom pomisle da je menstruacija zakasnila i da jednostavno imaju jače krvarenje nego obično.
Postoje brojni medicinski uzroci koji mogu biti uzrok pobačaja, a veliki broj se nažalost ne može kontrolisati. U mnogo slučajeva doktori nemaju jasan odgovor na to zašto je do njega došlo.
Ipak, važno je znati da vežbanje, intimni odnosi, stres i putovanja ne uzrokuju pobačaj.
Razlozi pobačaja
Iako većina trudnica, pored ogromne tuge, posle spontanog pobačaja oseća i krivicu, razloga za to, u većini slučajeva, zaista nema. Naime, majka u takvim situacijama ne može učiniti ništa drugačije ili bolje da bi zaštitila bebu.
Većina spontanih pobačaja u ranoj trudnoći, nastaje kao rezultat nepravilnog razvoja ploda, odnosno nastanka hromozomskih abnormalnosti koje nisu kompatibilne sa životom. Drugim rečima – doživeli smo negativan rezultat genetske lutrije. Veliki procenat hromozomskih abnormalnosti nastaje slučajno, tokom ćelijske deobe. To bi značilo da roditelji ni na koji način nisu "krivci" za neželjeni ishod.
Pored hromozomskih abnormalnosti ploda, koje su najčešći uzročnici spontanog pobačaja, do pobačaja može doći i usled: infekcije, izloženosti toksinima ili zagađenoj životnoj sredini, abnormalnosti materice, unosa štetnih supstanci (duvan, alkohol, lekovi…), poremećaja imunog sistema majke, nekontrolisanog dijabetesa, bolesti bubrega i kardiovaskularnog sistema, oboljenja štitaste žlezde…
Glavni uzrok pobačaja, posebno ako se odigra u vrlo ranoj trudnoći, ponekad ostane i neotkriven. Studije pokazuju da i godine majke povećavaju rizik od spontanog pobačaja. Rizik od spontanog pobačaja raste na čak 25% kod žena koje ostanu u drugom stanju u četrdesetim.
Kako prevazići gubitak
Iako se žene vrlo brzo fizički oporave, mnogo im vremena treba da mi emotivno prevazišle gubitak. U njima se mogu razviti ozbiljni problemi sa mentalnim zdravljem koji ponekad traju mesecima i godinama, pa čak i nakon što osoba rodi zdravo dete. Gubitak trudnoće, prema medicinskom žurnalu "The Lancet" je usko povezan sa anksioznošću, depresijom i posttraumatskim stresom koji traje i do devet meseci nakon gubitka trudnoće.
Veliki problem je i činjenica da žene ove probleme prevazilaze najčešće u samoći, pod velom tajnosti, jer se većina spontanih pobačaja dešava u prvom trimestru. Prema ustaljenim običajima kako u Srbiji, pa tako i svetu, žene trudnoću često kriju ta prva tri meseca. Upravo to skrivanje prvog trimestra trudnoće doprinosi stigmi i predrasudama vezanih za učestalost spontanog pobačaja i izaziva u ženama osećanje usamljenosti, nedovoljnosti, neostvarenosti u odnosu na druge.
Važno je da žena koja prođe kroz ovo iskustvo bude u sigurnom okruženju i oseti podršku. Ukoliko se osećate da ne možete da se izbori sa tim, potražite psihološku pomoć.