PATILA OD DEPRESIJE I BANKROTIRALA: NJOJ JE POSVEĆENA NAJPOPULARNIJA PESMA, a evo kako danas izgleda i čime se bavi!
Nekada simbol brazilske žene, Eloiza Pinto Pinjeiro pleni i u 74. godini života, baš kao i neprolazni hit za koji je bila inspiracija
Telefon jedne 74-godišnje žene u Sao Paulu usijao se nakon što je objavljena vest da je umro brazilski muzičar Žoao Žilberto, koji je prvi, u duetu sa svojom tadašnjom suprugom Astrud, otpevao Devojku sa Ipaneme. Ta pesma smatra se drugom po popularnosti na svetu (posle Yesterday od Bitlsa).
Od kad je prvi put snimljena na albumu 1963. i na singl ploči 1964, melodiju Devojka sa Ipaneme izvodili su Frenk Sinatra, Madona, Stivi Vonder, Ejmi Vajnhaus i mnogi drugi. Korišćena je u filmovima, reklamama, a nijedan svetski podijum za igru nije prošao bez nje.
Naravno, bila je glavna tema svečanog otvaranja Olimpijskih igara u Riju 2016. Ali opet, Devojka sa Ipaneme je mnogo više od toga: ona je istinita priča o efektu leptirovih krila. Priča o ovoj pesmi dokazuje da i naizgled nevažni događaji, kakav je lepet leptirovih krila, mogu na drugom kraju sveta da izazovu uragan.
Lepota brazilske žene
Događaj nalik na lepet leptirovih krila zbio se u leto 1962. godine. Kompozitor Antonio Karlos Žobim (poznat po nadimku Tom) i njegov prijatelj, tekstopisac Vinisijus de Moraiš, sedeli su u baru na plaži Ipanema u Rio de Žaneiru i pili pivo, kad je pored njih prošla devojka koja im je izmamila uzdah. Dodirnuo ih je prizor lepote brazilske žene, pa su ono što su osetili zapisali na salveti, tu za kafanskim stolom.
Kasnije, kad je pesma Devojka sa Ipaneme počela da odjekuje sa barskih zvučnika na plaži, 17-godišnja graciozna devojka duge crne kose plesala je uz nju, nemajući pojma koga opisuje refren: „Visoka i preplanula, mlada i lepa…”
Priča bi se verovatno tu završila, da se u nekom sasvim drugačijem ambijentu nisu sreli i ostvarili saradnju brazilski tvorci bosa nove i američki džez saksofonista Sten Gec. Bosa nova je osvojila SAD, a pesma Devojka sa Ipaneme, koju je na brazilskom pevao Žoao Žilberto, a na engleskom njegova žena Astrud, dobila je 1965. Gremi nagradu za ploču godine. Tada su autori hita počeli da daju intervjue, a u jednom od njih tekstopisac Moraiš je ispričao kako su nastale reči pesme i ko im je bio inspiracija.
Ceo tekst pročitajte na tosamja.media