PREVELIKA BRIGA može dovesti do ovog POREMEĆAJA: Evo kako da ga prepoznate na vreme
Anksioznost je stalno iščekivanje i strepnja da će se desiti nešto loše, nama ili našim voljenim osobama, praćena strahom bez konkretnog razloga koji nije pod uticajem spoljašnje sredine.
Anksioznost uglavnom živi iznutra i vešto menja svoj oblik, od blage neuroze pre nekog događaja, preko snažnih paničnih napada, pa sve do raznih fizioloških promena, koje predstavljaju simptome anksioznosti (lupanje srca, znojenje, napetost, uznemirenost…).
U tekstu ćete saznati kako anksioznost izrasta iz osnovnih mehanizama preživljavanja našeg uma i kako može postati navika koja samu sebe održava i šta vi možete učiniti da promenite svoj odnos prema njoj kako biste uspešno izlečili svoju anksioznost.
Šta je anksioznost?
Anksioznost može biti trenutno, prolazno stanje, ali se može javiti i u obliku anksioznog poremećaja.
Povremena anksioznost je sastavni, normalni deo života. Ako imaju probleme na poslu, u odnosima sa bližnjima, pred donošenje nekih važnih odluka, pred težak ispit – većina ljudi će osetiti prolaznu anksioznost.
Anksiozni poremećaji su nešto više od povremene prolazne „zabrinutosti i straha”: u njima, anksioznost nikad ne odlazi, s vremenom biva sve jača i počinje da ometa ljude u obavljanju njihovih svakodnevnih aktivnosti.
Ceo tekst pročitajte na tosamja.media