SNIMAK IZAZVAO BURU
JEZIV SNIMAK vršnjačkog nasilja ŠOKIRAO region, devojka BRUTALNO PRETUČENA - Psiholog upozorava na PRVE znake da je DETE ŽRTVA maltretiranja
Hrvatska javnost, kao i balkanska, zgrožena je vršnjačkim nasiljem koje su tri devojčice sprovele nad četvrtom.
Snimak vršnjačkog nasilja u Splitu izazvao je veliku buru na društvenim mrežama.
Društvenim mrežama kruži jezivi snimak vršnjačkog nasilja, prenosi "Slobodna Dalmacija", a isti možete pogledati OVDE.
Kako se vidi na snimku nasilnice teraju devojčicu da kleči na podu i udaraju je.
Dve učenice su uhapšene, jedna ide u osmi razred, a druga u prvi razred srednje škole.
O tome kako prepoznati prve znakove da je dete žrtva nasilja, koliki je uticaj interneta, tačnije društvenih mreža i igrica na pojavu sve učestalijeg nasilja među decom, kao i kako roditelji i nastavnici mogu da utiču na sve pitali smo specijalistu medicinske psihologije, porodičnog psihoterapeuta pod supervizijom, Anđelu Abramović.
-U ovakvoj stresnoj situaciji, nužno je deci pružiti psihosocijalnu podršku kako bi se smanjila njihova uznemirenost, strah i psihološka patnja koju mogu kratkoročno i dugoročno ugroziti njihovo mentalno zdravlje, te kako bi se uspostavio osećaj ne samo fizičke nego i psihološke sigurnosti. Zato je neophodno u ovom trenutku da roditelji svojoj deci pruže toplinu, podršku, razumevanje, saosećanje, osećaj pripadnosti i zaštićenosti u toj porodici, kao najvažnije faktore pri izlasku iz ove krizne situacije. Takođe, roditelji osim što se upućuju na jasnu i otvorenu komunikaciju sa decom (verbalizovanje unutrašnih dilema, strahova…), treba da proprate ponašajne reakcije dece, jer razne stresne situacije poput ove mogu dovesti do izbegavanja, nesigurnosti, teskobe, depresivnosti, povlačenja, ali i pojave maladaptivnog ponašanja kod dece, smetnji u učenju, bežanja sa časova, sklonost delikventnom ponašanju, agresivno ponašanje, psihosomatskih oboljenja... - rekla je Anđela.
-Potrebno je upozoravati na činjenicu da učenje po televizijskim, često nasilnim modelima, koje se osnažuje porukama da su nasilni postupci dopušteni i profitabilni, može podstaći njihovo prenošenje u stvarni život i uticati na formiranje nasilnih stavova i navika dece i adolescenata.
Budući da je medijskom nasilju izložen veliki deo populacije, važno je stalno razvijati edukativne intervencije koje će pomoći da se prevenišu loši uticaji i minimiziraju štetni postupci. U analizama mogućih uzroka povećane agresivnosti dece i adolescenata prema vršnjacima treba utvrditi različite rizične aspekte i perspektive u kompleksnom sudelovanju, ne zanemarujući pritom i mogući uticaj televizije i videoigrica, ali i drugih medija, kao i društvenih mreža, s obzirom da je agresivnost ipak multidimenzionalni konstrukt - zaključila je.
Srbija Danas