SVI KORISTIMO ULJE NA OVAJ NAČIN, A NE ZNAMO DA SE TAKO TRUJEMO: Ima razlike kada se koje upotrebljava, a važno je za zdravlje
Maslinovo ulje, mast ili suncokretovo ulje – šta je najbolje za prženje?
Ekstra devičansko maslinovo ulje i laneno ulje su najbolja ulja za ishranu, ali ni laneno, ni maslinovo ulje za prženje nisu sjajno rešenje. Čini se da su suncokretovo ulje i mast bolji izbor za termičku obradu, ne samo zbog tačke dimljenja, već i cene.
Od studentkinje sa master studija ishrane i suplementacije dobio sam pitanje o karakteristikama ulja za prženje. Razlog zbog kojeg želim da podelim odgovor sa svima je pre svega vezan za svakodnevni život, ali se odnosi i na kontroverze koje srećemo na internetu, odnosno koje dolaze iz raznih drugih izvora, najčešće sa kuvarskih TV kanala. Moj odgovor upravo i polazi od kuvara, ali onih pravih, koji pre svega koriste kuvare i stručnu literaturu kao referentni izvor.
Šta je uopšte prženje i šta se događa sa uljem za prženje tokom termičke obrade?
Prženje je jedan od najstarijih postupaka pripremanja hrane i još uvek spada u popularnije.
Hrana pripremljena prženjem ima dobar ukus i konzumira se sa zadovoljstvom, jer se deo ulja apsorbuje u hranu i tako ona postaje slasnija i ukusnija.
Nije jasno kada je prženje zaista otkriveno, neki pronalaze dokaze u Starom zavetu, oko 600. godine pre nove ere, dok drugi smatraju da je otkriveno još 1600. godine pre nove ere kod starih Egipćana.
Sa kulinarske tačke gledišta, prženje je kuvanje u vrelom ulju na temperaturi u rasponu od 150 do 190 stepeni Celzijusa. Varijacije su vezane i za količinu ulja koje se koristi. Prženje podrazumeva da je hrana u potpunosti potopljena u vrelo ulje.
Ceo tekst pročitajte na tosamja.media