Pokušajte da dotaknete JEZIKOM VRH NEPCA! Ako NE USPETE najverovatnije imate PODVEZAN JEZIK - možda morate na OPERACIJU
Kratak frenulum ispod jezika ponovo je tema kontroverzi, posebno zbog društvenih mreža. Operacije, poznate kao frenotomije, povećale su se za 800% između 1997. i 2012. godine, a društvene mreže, naročito TikTok, dodatno su pokrenule diskusiju o ovoj temi tokom ove godine. Kratak frenulum ispod jezika čest je fenomen, pogađajući oko 3-5% populacije. Neki lekari preporučuju odustajanje od operacije kod novorođenčadi, tvrdeći da se resica može prirodno istegnuti tokom vremena. Međutim, postoje i mišljenja da resica ne može sama od sebe popustiti. Bilo kako bilo, ona može izazvati probleme i kod dece i kod odraslih
Kontroverzni postupak ponovo je u centru pažnje, zahvaljujući društvenim mrežama!
Reč je o operaciji uklanjanja kratke resice ispod jezika kod odraslih, za koju se tvrdi da je uzrok mnogih zdravstvenih tegoba. Kratka resica ispod jezika je zapravo česta pojava. Da li ste znali da oko 3-5% populacije ima tzv. PODVEZAN JEZIK?
Stisnite ŠAKU i proverite da li ste među njima! Naučnici kažu da je ovo 10 NEPOTREBNIH delova TELA - "SVE ima samo 5opulacije"
Zimski STARINSKI lek za probleme sa JETROM i visokim HOLESTEROLOM - Srbi vole rakiju od ove biljke, a melem se JEDNOSTAVNO priprema
Njujork tajms je u ponedeljak objavio istragu o operacijama oslobađanja jezika od resice, sa detaljima o rizicima i upitnoj neophodnosti operacije. Procedura je promovisana kao postnatalni lek za razne tegobe, navodi Tajms.
Ova praksa se praktikovala još od antičke Grčke i izvodile su je babice u srednjem veku.
Frenotomije, formalni naziv za operaciju vezivanja jezika, izvođene u bolnicama, porasle su za 800% između 1997. i 2012. godine, a Google pretrage je ove godine dostigle maksimum nakon sto se o tom pitanju počelo raspravljati na društvenim mrežama, prvenstveno TikToku.
Podvezan jezik – Skraćena resica ispod jezika
Kratak frenulum ne mora uopšte da stvara probleme bebi. U nekim retkim slučajevima, s obzirom da je ta resica vrlo tanka, sama od sebe pukne i reši problem.
Međutim, nekad to stvara vrlo ozbiljne probleme sa sisanjem. Naime, beba ne može dovoljno da izbaci jezik, pa time ni da pravilno obuhvati bradavicu. Posledice toga su da beba žvaće bradavicu, te dolazi do bola u bradavicama i njihovog oštećenja (ragada). Beba postane razdražljiva i često je podoj otežan. Time dojka najčešće ne bude ispražnjena adekvatno, što može da dovede do zastoja mleka i potencijalno mastitisa, a posledično i do smanjenja proizvodnje mleka. Beba ne dobija dovoljno mleka, te i ne napreduje očekivano.
Kratak frenulum jezika i moguće komplikacije
Osim potencijalnog problema sa dojenjem, deca sa skraćenom resicom kasnije mogu imati i druge probleme.
Problem sa govorom zbog skraćene resice pod jezikom
Nemogućnost punog pokreta jezika može dovesti do toga da dete ima problem sa određenim izgovorom slova poput – R, T, D, Z i L. Moguće je da će dete sve glasova moći da izgovori, ali da će neka zvučati kao da šuška ili recimo neće moći da izgovori “Rrrrrrrrr”.
Kratak frenulum i loša oralna higijena
Starijem detetu i odraslima može biti teško da uklanjaju hranu sa zuba, pa može doći do propadanja zuba ili upale desni (gingivitisa).
Podvezan jezik kod odraslih
Ako se pogledate u ogledalo, otvorite usta i podignite jezik, videćete traku tkiva koja povezuje dno vašeg jezika sa dnom usta. Ovo tkivo se naziva lingvalni frenulum.
Kod većine ljudi, jezični frenulum je tanak i gurnut prema sredini dna vašeg jezika. Ovo je tipično i omogućava širok raspon pokreta za vaš jezik.
Ali ako doživite vezivanje jezika, jezični frenulum može biti kratak, debeo ili zategnut. Može se povezati sa dnom usta na vrhu jezika, ograničavajući kretanje jezika.
Otprilike 3,5 do 5 procenata svih ljudi rođeno je sa vezanim jezikom. Pored toga, neki lekari preporučuju roditeljima da odustanu od operacije vezivanja jezika kod novorođenčadi, navodeći da jezični frenulum vremenom olabavi. Međutim, neka istraživanja su pokazala da se frenulum ne može istegnuti, zbog sastava kolagenskih ćelija.
Zbog ograničene pokretljivosti jezika, odrasli sa vezanim jezikom često imaju poteškoća sa:
- govorenjem
- jedenjem
- pijenjem
- disanjem
- ljubljenjem
Drugi uobičajeni znaci vezivanja jezika kod odraslih uključuju:
- probleme sa izbacivanjem jezika iz usta pored donjih prednjih zuba
- probleme sa podizanjem jezika da biste dodirnuli gornje zube ili pomeranjem jezika s jedne na drugu stranu
- vaš jezik izgleda urezan ili u obliku srca kada ga isplazite
Kada se treba vršiti operacija?
Ako pucanja resice kod dece ne dođe, potrebno je uraditi jednostavnu intervenciju koja se zove frenulotomija. Frenektomija je operacija frenuluma (resice u usnoj duplji) kojom se frenulum odstranjuje.
Za bebe do 6 meseci, postupak traje nekoliko sekundi, nije potrebna anestezija, obavlja ga lekar specijalista otorinolaringolog. Ukoliko je dete napunilo 6 meseci ili je resica dosta zadebljana, postupak se vrši u totalnoj anesteziji. Nakon intervencije lekar će vas uputitit da radite vežbe sa bebom da naučite bebu da koristi jezik na drugačiji način, ne po starom obrascu.
Do potrebe za odstranjivanjem frenuluma kod odraslih dolazi samo u određenim situacijama kada je on izraženiji i pravi određene probleme. Ti problemi nisu ozbiljnije prirode, ali mogu dovesti do određenih smetnji:
Problemi koje frenulum izaziva mogu biti parodontološki, kada je frenulum previše nisko postavljen, tj. isuviše je blizu zubima. Frenulum tada može da izazove povlačenje desni, ogoljavanje vrata i korena zuba, kao i gubitak kosti. Ovo sve posledično može dovesti i do gubitka zuba.
Pored parodontoloških, frenulum stvara i ortodontske probleme. Najčešće to čini frenulum koji spaja gornju usnu sa vilicom i pripaja se između gornjih centralnih sekutića. Ukoliko je prerazvijen ili nisko postavljen, napraviće razmak između zuba (dijastemu) koja predstavlja veliki estetski nedostatak. Pored toga, frenulum može u isto vreme da zadaje muke i stomatologu i pacijentu kod nošenja mobilnih protetskih nadoknada, kao što su totalne proteze, kada se proteza mora redukovati da frenulum ne bi komplikovao njeno nošenje.
Takođe, relativno čest je i prerazvijen jezični frenulum. On tako smanjuje pokretljivost jezika i često izaziva probleme u govoru.