Ginekološko oboljenje: Ovi simptomi ukazuju da žena ima endometriozu
Nije na odmet znati.
Endometrioza je benigna bolest kod žena i nastaje kada se mali komadi endometrijuma, unutrašnjeg tkiva materice, izađu van materice i formiraju "čokoladne" ciste u jajovodu, mokraćnoj bešici, crevima, ali i na udaljenim organima poput pluća, oka i mozga.
SIMPTOMI VISOKOG RIZIKA: Ako primetiš OVO i ne reaguješ, rizikuješ PROPADANJE i OTKAZIVANJE bubrega
Jedna čaša piva može da vas spase: Prevencija od OVIH opakih bolesti
Bacamo je u smeće, a zdravija je od belog luka! Ovaj deo biljke snižava holesterol i čuva srce
- jaki bolovi u stomaku
- izrazito bolne menstruacije
- hroničan bol tokom ili nakon seksualnog odnosa
- bol u leđima
- bol u predelu creva
- bol tokom uriniranja
- krvarenje van menstrualnog ciklusa
- digestivni i stomačni problemi, poput dijareje, nadutosti i zatvora
Nabrojani simptomi se mogu javljajti pojedinačno ili se javiti tek nakon što bolest napreduje, ali sve zavisi od celokupnog stanja ženskog organizma.
Ovo oboljenje može se javiti kod žena između 25 i 49 godine, a postoji nekoliko teorija vezanih za uzrok endometrioze. Jedna od teorija je retrogradno kretanje menstrualne krvi, a postoji i mišljenje da se endometrijalne ćelije pojavljuju još za vreme embrionalnog razvoja i miruju sve dok se hormoni ne aktiviraju.
Endometrioza se sa preciznošću može dijagnostifikovati samo laparaskopski, a terapije variraju od hormonske terapije, antiinflamatorne terapije i hiruškog lečenja.
Prisustvo manjih žarišta endometrioze nema za posledicu sterilitet, ali plodnost može biti ugrožena ako endometrioza izazove upalu reproduktivnih organa.
Često je endometriozu teško dijagnostifikovati, pa se kod nekih žena otkrije tek 10 godina od nastanka. Zato je važno da se pri pojavi prvih simptoma konsultujete sa stručnjakom.