Goji, izaziva zubobolju i nesanicu - Jovana Joksimović ne može bez ove namirnice, svaki dan kupuje dva kilograma
Voditeljka otkila da joj je sladoled slaba tačka i da bez njega ne može, a evo kako utiče na organizam konzumacija ove namirnice.
Voditeljka Jovana Joksimović u aprilu je napunila 43 godine, a svi se pitaju koja je tajna njenog dobrog izgleda.
Iza voditeljke su dve trudnoće, od toga jedna blizanačka tokom koje se ugojila čak 25 kilograma, pa se svi pitaju kako je Jovana Joksimović smršala?
Pre sedam godina Joksimovićka je na svet donela dve devojčice, Anu i Srnu, a trudnoća je bila veoma izazovna i teška pa se voditeljka opustila uživajući u svemu onome čemu inače odoleva, prenosi Gloria.
Jovana je otkrila da se u trudnoći ugojila više od 20 kilograma i otkrila kako je vratila željenu kilažu za veoma kratko vreme.
U prvoj trudnoći ugojila se i 13 kilograma, a u drugoj 25.
- U drugoj sam baš bila velika, ali sam otekla, imala sam mnogo vode i ogroman stomak zbog blizanačke trudnoće. Imam sreće da imam tu konstituciju malo dečačke građe i trudim se u poslednjih nekoliko godina da pazim šta jedem, malo se opustim, pa se vratim, igram padel. Nekako, kad vidim da sad lako skliznem, odnosno kada vidiš da si skliznuo, a treba da se vratiš, disciplina - rekla je Jovana i otkrila šta joj je slaba tačka, prenosi Gloria.
-Imam problem sa sladoledom, kada dođe leto to je moja slaba tačka. Ne jedem ga uveče, a preko dana retko.
Svakog dana moram da kupim dva kilograma sladoleda i pojedem to. To mi je baš slaba tačka - pojasnila je ona u gostujući u emisiji "Ako progovorim".
Da li je sladoled zdrav za imuni sistem?
Hladna hrana generalno predstavlja svojevrsni mali stres po telo. Ipak, to ne znači nužno da je stres negativan. Naime, svakodnevna konzumacija sladoleda tokom leta može da bude sjajan trening za imunitet.
Nesanica
Sladoled kao obrok pre spavanja nije dobra ideja. I nije u pitanju samo količina unetog šećera i kalorija koje mogu dovesti do povećanja telesne težine. Naučnici kažu da ishrana sa malo vlakana i visokim sadržajem zasićenih masti može izazvati česta noćna buđenja i lak i isprekidan san. Zbog toga je bolje izabrati nešto zdravije – na primer, bananu bogatu magnezijumom.
Možete dobiti na težini
Ako konzumirate sladoled svaki dan, postoji i veća opasnost od dobijanja na kilaži. Naime, sladoled sadrži masti, šećer i kalorije, koje ne dovode samo do gojaznosti, već i do dijabetesa i razvoja brojnih kardiovaskularnih bolesti. Najbolje bi pak bilo da birate domaće zdravije varijante ove ledene poslastice.
Zubobolja
Svakodnevno jedenje sladoleda može izazvati preosetljivost zuba, posebno ako ste navikli da ga grizete. Ako osetite nelagodnost, obratite se svom stomatologu.
Da li je sladoled zdrav za srce?
Prejedanje nikada ne dovodi ni do čega dobrog. Brojne studije su potvrdile da prekomerni unos kalorične, slatke, masne i teške hrane može izazvati srčani udar.
Konzumiranje velike porcije sladoleda odjednom izaziva nagli skok insulina i povećanje triglicerida u krvi. Kao rezultat toga, dolazi do povećanja krvnog pritiska i broja otkucaja srca, a trombociti mogu blokirati krvni sud koji vodi do srca. Samim tim, prejedanje sladoledom može uzrokovati srčani udar.