Ruke ovako izgledaju? Stanje poznato kao GUŠČJA KOŽA pogađa čak 60 ODSTO mladih, evo da li ima razloga ZA BRIGU i kad kod LEKARA
Prvi simptomi keratosis pilaris-a se uglavnom pojavljuju u detinjstvu
Guščja koža - koliko god smešno zvučao, ovo jedno od stanja koje muči mnoge. Iako ga mnogi ne primećuju, oni koji ga imaju pate zato što smatraju da je njihova koža neprivlačna i imaju velike komplekse.
HITNO OBAVEŠTENJE! Stručnjaci upozoravaju da preveliki unos ove namirnice može izazvati OTKAZIVANJE BUBREGA, srčani zastoj i SMRT
"Ovo je OTROV za vaše telo": Fitnes trener otkrio šta NIKADA NE JEDE, osim što je ŠTETNO, procers proizvodnje je ODVRATAN
Keratosis pilaris (poznata i kao keratosis follicularis, lichen pilaris i folikularna keratoza) je nezarazna bolest kože.
Prekomerna proizvodnja keratina blokira folikule dlake, pa se pojavljuju male bubuljice. Ovo uzrokuje zadebljanje kože, naročito na gornjem delu ruku i butinama, ali takođe, i na zadnjici i licu. Razvijaju se male gnojnice, a koža je gruba i neravna na dodir ̶ zbog toga se često naziva "guščijom kožom".
Genetsko oboljenje, naročito su pogođene mlade osobe: prvi simptomi keratosis pilaris-a se uglavnom pojavljuju u detinjstvu i veoma su česti kod adolescenata. S godinama, guščija koža može da nestane, a može i da se iznova vraća.
Prema Britanskoj fondaciji za kožu, pogađa do 40 posto odraslih i preko polovine (60 posto) tinejdžera.
- Do guščke kože dolazi kada se folikuli dlake blokiraju, te se prekomerno luči kreatin, što uzrokuje zadebljalu kožu, rekao je konsultant dermatolog dr Firas Al-Niaimi.
- Stanje može biti genetski i često se pojavljuje kod ljudi koji imaju ekcem ili astmu, dodao je on.
- Ali ne bojte se, postoje neki jeftini načini na koje možete ublažiti ovo stanje, kaže dr Firas.
Nažalost, načini na koji bi mogla da se otkloni nisu poznati, ali simptomi mogu da se ublaže redovnom negom kože, upotrebom odgovarajućih ulja, pilinga i krema za kožu.
Koristite emolijense
Emolijensi su hidratantni tretmani koji se nanose direktno na kožu kako bi je umirili i hidrirali.
Mogu se praviti kao losioni, kremovi, masti i kupke u koje se ubacuju masne komponente koje čine kožu mekom i vlažnom. Postoje gotovi preparati i najčešće se radi o medicinskoj kozmetici, ali se mogu izraditi i u apoteci po proskripciji lekara.
Jedan od najjeftinijih emolijensa je vazelin.
Probajte blagi piling
Ključ za uklanjanje mrtve kože i otvaranje zapušenih dlačnih folikula je blaga eksfolijacija (piling) koja ne iritira kožu i ne izaziva dodatne probleme. Koristite blage i prirodne eksfolijante, u koje spada i morska so koja ima antiinflamatorna svojstva, smiruje kožu, uklanja mrtve ćelije kože i održava dobar nivo vlažnosti kože.
Ako želite da smanjite probleme koje vam izaziva guščija koža napravite domaći piling tako što ćete pomešati 2 kašičice morske soli sa 4 kašičice sirovog meda. Sirovi med ima svojstva ovlaživača i prirodan je izvor hranljivih materija i kiselina koje blagotvorno deluju na kožu. Ovu mešavinu ravnomerno nanesite na zahvaćene površine kože nežnim utrljavanjem. Potom ostavite da deluje 15 minuta pa isperite toplom vodom.
Lasersko uklanjanje dlaka može biti efikasno
Ako kućne kreme ne pomažu, možda ćete želeti da isprobate lasersko uklanjanje dlaka.
Tretman funkcioniše tako što se talasna dužina svetlosti šalje kroz spoljašnje slojeve kože.
- Ovaj tretman može eliminisati izbočine, urasle dlake i smeđe mrlje, rekao je dr Firas.
Važno je da se uverite da je osoba koja radi vaše lasersko uklanjanje dlaka iskusna i odgovarajuće kvalifikovana, kaže NHS.
Proverite da li su u registru da biste pokazali da ispunjavaju postavljene standarde u obuci, veštini i osiguranju.