Руке овако изгледају? Стање познато као ГУШЧЈА КОЖА погађа чак 60 ОДСТО младих, ево да ли има разлога ЗА БРИГУ и кад код ЛЕКАРА
Први симптоми кератосис пиларис-а се углавном појављују у детињству
Гушчја кожа - колико год смешно звучао, ово једно од стања које мучи многе. Иако га многи не примећују, они који га имају пате зато што сматрају да је њихова кожа непривлачна и имају велике комплексе.
ХИТНО ОБАВЕШТЕЊЕ! Стручњаци упозоравају да превелики унос ове намирнице може изазвати ОТКАЗИВАЊЕ БУБРЕГА, срчани застој и СМРТ
"Ово је ОТРОВ за ваше тело": Фитнес тренер открио шта НИКАДА НЕ ЈЕДЕ, осим што је ШТЕТНО, процерс производње је ОДВРАТАН
Кератосис пиларис (позната и као кератосис follicularis, lichen пиларис и фоликуларна кератоза) је незаразна болест коже.
Прекомерна производња кератина блокира фоликуле длаке, па се појављују мале бубуљице. Ово узрокује задебљање коже, нарочито на горњем делу руку и бутинама, али такође, и на задњици и лицу. Развијају се мале гнојнице, а кожа је груба и неравна на додир ̶ због тога се често назива "гушчијом кожом".
Генетско обољење, нарочито су погођене младе особе: први симптоми кератосис пиларис-а се углавном појављују у детињству и веома су чести код адолесцената. С годинама, гушчија кожа може да нестане, а може и да се изнова враћа.
Према Британској фондацији за кожу, погађа до 40 посто одраслих и преко половине (60 посто) тинејџера.
- До гушчке коже долази када се фоликули длаке блокирају, те се прекомерно лучи креатин, што узрокује задебљалу кожу, рекао је консултант дерматолог др Фирас Ал-Ниаими.
- Стање може бити генетски и често се појављује код људи који имају екцем или астму, додао је он.
- Али не бојте се, постоје неки јефтини начини на које можете ублажити ово стање, каже др Фирас.
Нажалост, начини на који би могла да се отклони нису познати, али симптоми могу да се ублаже редовном негом коже, употребом одговарајућих уља, пилинга и крема за кожу.
Користите емолијенсе
Емолијенси су хидратантни третмани који се наносе директно на кожу како би је умирили и хидрирали.
Могу се правити као лосиони, кремови, масти и купке у које се убацују масне компоненте које чине кожу меком и влажном. Постоје готови препарати и најчешће се ради о медицинској козметици, али се могу израдити и у апотеци по проскрипцији лекара.
Један од најјефтинијих емолијенса је вазелин.
Пробајте благи пилинг
Кључ за уклањање мртве коже и отварање запушених длачних фоликула је блага ексфолијација (пилинг) која не иритира кожу и не изазива додатне проблеме. Користите благе и природне ексфолијанте, у које спада и морска со која има антиинфламаторна својства, смирује кожу, уклања мртве ћелије коже и одржава добар ниво влажности коже.
Ако желите да смањите проблеме које вам изазива гушчија кожа направите домаћи пилинг тако што ћете помешати 2 кашичице морске соли са 4 кашичице сировог меда. Сирови мед има својства овлаживача и природан је извор хранљивих материја и киселина које благотворно делују на кожу. Ову мешавину равномерно нанесите на захваћене површине коже нежним утрљавањем. Потом оставите да делује 15 минута па исперите топлом водом.
Ласерско уклањање длака може бити ефикасно
Ако кућне креме не помажу, можда ћете желети да испробате ласерско уклањање длака.
Третман функционише тако што се таласна дужина светлости шаље кроз спољашње слојеве коже.
- Овај третман може елиминисати избочине, урасле длаке и смеђе мрље, рекао је др Фирас.
Важно је да се уверите да је особа која ради ваше ласерско уклањање длака искусна и одговарајуће квалификована, каже НХС.
Проверите да ли су у регистру да бисте показали да испуњавају постављене стандарде у обуци, вештини и осигурању.