"JELOVNIK ZA ŠAMPIONA": Novak Đoković zahvaljujući njemu pomera granice, a da li biste vi izdržali takvu ishranu?
Naš najuspešniji sportista sjajne rezultate duguje ne samo redovnim treninzima, već i striktnom bezglutenskom režimu kojeg se pridržava već deset godina.
Novak Đoković godinama dominira svetskim tenisom, a za to, kako je i sam govorio, zaslužna je i hrana koju jede. On je zahvaljujući određenom režimu pun snage i lako pomera granice. Ali koliko je jednostavno primeniti taj njegov plan?
Poznato je već da je on izbacio gluten iz ishrane, a uz to i mlečne proizvode, šećer i crveno meso. Pije dosta vode tokom dana, a jutro započinje čašom mlake vode sa limunom za detoksikaciju.
NOVAK ĐOKOVIĆ JEDE SAMO PREČIŠĆENI MASLAC: Važi za najzdraviju masnoću na svetu, a OVAKO se pravi
AUTOFAGIJA DO DETALJA: Evo koliko SATI BEZ HRANE je neophodno da bi se TROŠILE ZALIHE MASTI
Strani stručnjaci kažu kako topla voda sa limunom ujutru na prazan stomak ima dosta dobrih strana. Uz tu naviku moguće je očistiti creva, umiriti digestivni trakt, izbaciti toksine iz organizma, umanjiti nadutost, gorušicu i zatvor. Ovaj napitak daće vam neophodnu energiju, ojačati imunitet, ali i popraviti stanje kože.
Novak je u jednom intervjuu otkrio da na prazan stomak ujutru pije i sok od celera, zatim sledi zeleni smuti sa različitim algama, voćem i drugim hranljivim suplementima.
U prvom delu dana jede puno voća i salata, izbegava namirnice koje se dugo vare, pa ujutru jede žitarice, kinou, divlji pirinač, proso, krompir kuvan na pari.
Đoković je primenjivao i autofagiju, rekavši da ne jede po 16 sati dnevno, a uglavnom se pridržava određenih pravila u ishrani prema kojima je i sačinjen "jelovnik za šampiona". Samo jedan pogled na taj meni mnogima je dovoljan da pomisle da ne bi nikad mogli tako da žive.
U nastavku pogledajte celokupan meni za tri dana.
Prvi dan
Doručak: Pije vodu čim ustane, i to sa dve kašike meda. Zatim jede musli (uključujući organski ovas ili zob, brusnice, suvo grožđe, semenke bundeve ili suncokreta i bademe).
Užina sredinom jutra (ako je potrebno): hleb bez glutena ili krekeri sa avokadom i tunjevinom.
Ručak: Salata od mešanog zeljastog povrća, pasta primavera bez glutena (uključujući testeninu od pirinča, tikvice, špargle, sušeni paradajz i opcioni veganski sir).
Popodnevna užina: Jabuka sa puterom od indijskog oraha; dinja.
Večera: Kelj, cezar salata (kelj, komorač, kinoa i pinjoli) plus dresing (uključujući inćune ili sardine); minestrone supa; fileti lososa sa pečenim paradajzom i marinadom.
Drugi dan
Doručak: Voda, dve kašike meda, banana sa puterom od indijskog oraha, voće.
Užina sredinom jutra (ako je potrebno): tost bez glutena sa bademovim puterom i medom.
Ručak: Salata od mešanog zeljstog povrća, začinjena salata sa rezancima (uključujući rezance bez glutena, crvenu papriku, rukolu, indijski orah i listove bosiljka, balsamiko sirće).
Užina sredinom popodneva: Integralne pločice sa voćem i orašastim plodovima;
Večera: Salata od tunjevine (boranija, kanelini pasulj, rukola, tunjevina, crvena paprika, paradajz i leblebija iz konzerve), paradajz supa, pečeni paradajz.
Treći dan
Doručak: Voda, dve kašike meda, ovas bez glutena sa puterom od indijskog oraha i bananama, voće.
Užina sredinom jutra (ako je potrebno): Domaći humus (uključujući leblebiju i soja sos bez glutena) sa jabukama.
Ručak: Zelena salata, testenina bez glutena sa moćnim pestom (uključujući testeninu od pirinča, orahe i listove bosiljka).
Popodnevna užina: Avokado sa krekerima bez glutena, voće.
Večera: Salata sa avokadom i domaćim prelivom, supa od šargarepe i đumbira.
Što se tiče avokada, kojim Nole voli da završi dan, na sajtu MedicalNewsToday ističu da je sjajan izvor vitamina C, E, K i B6, kao i riboflavina, niacina, folata, pantotenske kiseline, magnezijuma i kalijuma. Takođe telu daje lutein, beta karoten i omega-3 masne kiseline. Avokado sadrži visok nivo zdravih, korisnih masti, koje nas drže sitima dugo između obroka.