KORISNI SAVETI - POMAŽU SIGURNO! Kako da se izborite sa PROLEĆNIM UMOROM?
Korisno je znati.
Iako bismo naizgled pomislili da sa dolaskom toplih dana naš organizam treba da ima mnogo više energije, gotovo svake godine dešava se upravo suprotno. Učestale su pojave glavobolje, osećamo se malaksalo, nemamo snage, stalno nam se spava, a neretko se i razbolimo zbog pada imuniteta, zbog čega bivamo znatno podložniji virusima i bakterijama.
VELIKO OTKRIĆE! Naučnici prvi put u laboratoriji uzgojili SRCE koje KUCA! (VIDEO)
Ovakvo stanje ume da bude dosta opterećujuće i fizički i psihički, jer taman kad pomislimo da ćemo se konačno više aktivirati jer je napolju lepo vreme, mi nemamo dovoljno snage da se pokrenemo.
Čime je prolećni umor prouzrokovan?
Prvo pomenimo zimsku ishranu, koja je teška i ne sadrži dovoljno minerala i vitamina, što automatski utiče na pad energije, kao i na slabljenje imuniteta. Tome doprinosi i nedovoljno izlaganje suncu, kao i nedovoljno boravljenje na svežem vazduhu tokom prethodnih meseci.
I naravno, ono što takođe ima ogroman uticaj na nastanak prolećnog umora jeste nagle temperaturne promene. Sunce i toplo vreme uglavnom granu iznenada, a nije retko ni da se tokom samog proleća temperature ponovo spuste ispod proseka. I tako naizmenično - toplo, hladno, sunce, kiša.
Naš organizam jednostavno nije pripremljen na sve ovo. Lekari objašnjavaju da se u periodu klimatskih promena tj. smene godišnjih doba, naši hormoni drugačije luče, i organizam ne može da se navikne na nagle tepmeraturne skokove, zbog čega troši više energije kako bi se prilagodio, i što je ključno - troši ćelije imunosistema, zbog čega se i osećamo toliko slabo, a pogotovo smo podložni bakterijama i virusima. Dakle, radi se o jednom fiziološkom stanju organizma.
Tokom proleća nije ništa neobičan povećan broj respiratornih, pa i crevnih infekcija, malaksalost, bolovi u mišićima, pa i pojava anemije kod mnogih.
Šta treba preduzeti?
Veoma je važno da uradite sve što je do vas kako biste se izborili sa simptomima prolećnog umora.
Na prvom mestu - ishrana. Morate prestati da unosite tešku i kaloričnu hranu, unosite što više vitamina i minerala, svežeg voća i povrća, i izbegavajte suplemente.
Potom - spavajte što više! Vašem organizmu je preko potreban odmor. Naročito se trudite da spavate u periodu od 22h do 2 sata ujutru, kada se telo u najvećoj meri regeneriše.
ČUDOTVORNO VOĆE: Svež ANANAS jedite POSLE OBROKA, a evo i zašto je to VAŽNO!
Boravite što više na suncu i svežem vazduhu, čak i onda kada vam se čini da nemate snage za to. Vitamin D koji na taj način dobijamo je ključan, i u ogromnoj meri će uticati na vaše raspoloženje.
I ne zaboravite fizičku aktivnost. Pronađite onu koja vam jnaviše odgovora, može biti i umerana ili slabijeg inteziteta za početak, i startujte što pre.