OPREZ! Ova namirnica IAKO JE ZDRAVA može biti uzročnik MNOGIH BOLESTI, evo o čemu je reč
Nije naivno
Grašak je seme cvetnih biljaka iz porodice Fabaceae i svrstava se u mahunarke.
On sadrži aminokiseline koje su građevni blokovi proteina koje telo koristi za lečenje i stvaranje novih tkiva, poput kostiju, mišića, kose, kože i krvi. Postoje mnoge vrste graška, poput lima graška, crnog, garbanco, crvenog i ostalih.
Ove SAVETE OD PROVALNIKA niste očekivali: "Evo šta da uradite da vam ne opljačkamo kuću!"
NEVEROVATNO: Evo zašto NIKADA ZIMI ne biste trebali da UKLJUČUJETE GREJANJE U AUTU
DA LI VAM JE POZNATO ZAŠTO SE ZAISTA POSTI SREDOM I PETKOM? Pravi razlog malo ko zna!
A iako ga većinom svi hvale, postoje i neke stvari koje mnogi o njemu ne znaju.
Kontroverze vezane za grašak
Vegani i vegetarijanci često se oslanjaju na crni grašak, leću i druge vrste mahunarki kao glavni izvor proteina. Međutim, dijete poput Paleo i Keto u potpunosti izbjegavaju grašak jer sadrži kontroverzne spojeve zvane lektini.
Postoje i različite vrste grašla. Dok su slanutak (ili garbanco grašak), mornarski grašak i mnogi drugi dobar izvor vitamina grupe B, većina Amerikanaca konzumira konzervirani grašak, pun aditiva i lišen korisnih hranjivih sastojaka.
Zdravstvene prednosti
U ovo skromno zrno upakovano je dosta hranjivih sastojaka. Grašak je stoga bogat dijetalnim vlaknima, sjajan je izvor belančevina i sadrži vitamine poput folata i gvožđa.
Takođe, on obično donosi malo masnoće i sadrži malo kalorija, što ga čini glavnim sastojkom u mediteranskoj ishrani i ishrani baziranoj na monosahradima. Grašak može u stvari biti dobar za srce. Jedno istraživanje je otkrilo da pinto grašak posebno pomaže smanjiti LDL holesterol, smanjujući tako rizik od srčanih bolesti.
Drugo istraživanje je pokazalo da konzumiranje pečenog graška pomaže u smanjenju faktora rizika za dijabetesa tipa 2, dok ostala istraživanja otkrivaju da jedenje graška može pomoći u smanjenju upale u debelom crevu.
Ako pak pokušavate smršati, dobra vest jest kako je još jedna studija otkrila da je konzumiranje graška povezano s manjim opsegom struka, manjom telesnom težinom i čak sniženim krvnim pritiskom. No, pre nego što ga ubacite u gotovo svaki svoj obrok, morate takođe proučiti i razumeti drugu stranu.
Može li grašak biti nezdrav?
Najveći problem graška jeste taj što sadrži lektine, koji su u velikim količinama prisutni i u žitaricama.
Lektini uglavnom deluju kao trnje u grmlju ruže - zaštitna mera za biljku. Naravno, oni ne nanose povrede vašoj koži kao trnje, oni napadaju probavni sistem. Doktor Stiven Gundri, poznati hirurg objasnio je to ovako:
- Lektini su lepljivi biljni protein, a biljke ih osmisle kao obrambeni mehanizam protiv konzumiranja. Ova biljka ne želi da je pojede... tako da je jedan od načina na koji se može boriti protiv toga da ih ljudi ili druge životinje pojedu, proizvodnja spomenutih lektina, koji se vole vezati za određene molekule šećera u nama. E sada, te molekule šećera zatim odlaze do našeg gastrointestinalnog zida i krvnih žila i do naših zglobova i tamo se nastanjuju. Jednom kada ih ima dovoljno, mogu uzrokovati probijanje barijere i propusno crevo. Oni su takođe glavni uzrok artritisa, srčanih bolesti i mnogih autoimunih bolesti.
To je i razlog zašto se žitarice, grašak i druga hrana koja sadrži lektin ne može jesti sirova. U stvari, gutanje čak i nekoliko sirovih komada graška može uzrokovati povraćanje i probavne probleme.
Drugi problem lektina jeste taj da oni mogu doprineti gojaznosti i dijabetesu. Lektini se mogu vezati na bilo koje proteinske stanice koje sadrže ugljene hidrate, uključujući inzulinske i leptinske receptore, desenzibilizirajući ih, a bez odgovarajuće funkcije inzulina i leptina mogu se pojaviti problemi poput metaboličkog sindroma.
Kako smanjiti lektina u grahu i žitaricama?
Srećom, moguće je smanjiti broj lektina u grahu i žitaricama pomoću nekih tradicionalnih metoda kuvanja.
Fermentacija, namakanje i kuhanje u ekspres loncu korisni su načini za smanjivanje lektina, ali imajte na umu da niti jedna od ovih metoda neće u potpunosti ukloniti lektine.
Najlakši način uklanjanja lektina pre kuvnja je potapanje suvog graška preko noći. Za najbolje rezultate, grašak potpuno prekrijte hladnom vodom i dodajte malo sode bikarbone kako bi dodatno neutralizovali lektine. Budući da će se lektini ispuštati u vodu, zamenite je pre kuvanja.