PASULJ JE SUPERHRANA: Pun je PROTEINA, veoma hranljiv, a evo kako da IZBEGNETE NADIMANJE uz pomoć ovog ZAČINA
Ukoliko ga dodate, nećete imati nikakvih problema.
Jesen je tu i vreme je da se vratimo na domaću, malo jaču kuhinju koja će nam dati više energije u hladnim danima koji dolaze. Na vrhu liste je svakako pasulj, koji je hranljiv i pun proteina.
Osim toga, pasulj je, kako tvrde nutricionisti, superhrana jer sadrži razne hranjive supstance koje pomažu da telo ostane zdravo i otporno na bolesti, pa je posebno omiljen tokom zime. Svako zrno pasulja sadrži jedinstvenu kombinaciju belančevina, vlakana, vitamina i minerala. Ipak, mnogi izbegavaju ovu korisnu namirnicu jer nadima. Ukoliko se spremi na pravi način, izbeći ćete ovu neprijatnost.
Kuvanje
Pasulj je potrebno da pre kuvanja ostavite da se natapa u vrućoj vodi (oko 4 sata). Tu vodu posle treba baciti, a pasulj još jednom isprati, pa ga kuvati u čistoj vodi. Natapanje pasulja nekoliko puta u čistoj vodi smanjuje količinu supstanci koje uzrokuju nadimanje posle jela.
Srbi ovu VRSTU KOBASICE jedu kao da se deli džabe, a evo kako utiče na zdravlje - Razmislićete o jelu sledeći put
Zapečene MAKARONE sa šunkom i sirom - Jelo idealno za VEČERU i doručak, brzo se sprema
Začini
Jelima od pasulja treba da dodate začine koji smanjuju nadimanje (koji imaju karminativno delovanje), kao što su kim, majoran, origano, majčina dušica (timijan), kapar i komorač ili nana koju možete dodati i tako što ćete kesicu čaja ubaciti u lonac dok se kuva pasulj, a zatim je na kraju izbaciti.
SAVET: Da biste kupili kvalitetan pasulj, potrebno je prilikom kupovine suvog pasulja proveriti da li na semenkama ima znakova vlage poput plesni ili nekih drugih oštećenja, kao i da li su zrna cela.
Recept za pripremu čorbastog pasulja
Pasulj potopiti da stoji u vodi par sati da nabubri. Procediti ga i naliti vodom, pa staviti da se kuva. Kad se napola skuva, ponovo ga ocediti od vode i ostaviti sa strane.
Suva rebra takođe oprati i staviti da se otkuvaju (ukoliko su jače dimljena otkuvati dva puta), pa pred kraj u tu vodu potopiti slaninu i kobasicu da otpuste suvisnu masnoću.
U sud u kom kuvate pasulj sipati malo ulja i na njega staviti seckani crni i beli luk, dinstati dok ne omekša, pa polako dodavati zelen, šargarepu i papriku, da sve omekša. Dodati malo suvog zacina, soli i bibera i lovorov list.
Sad dodati slaninu, rebra i kobasicu, te naliti vrućom vodom da ogrezne. Ostaviti da se lagano kuva 40 min, poklopljeno.
Zatim dodati i pasulj da se dokuva. Popraviti ukus sa nabrojanim začinima i persunom po potrebi.
U tiganj staviti malo ulja i dodati brasno da se uprži (količinom brašna se određuje gustina čorbe). Kad porumeni dodati crvenu mlevenu papriku i takvu zapršku dodati u lonac. Pustiti još malo da se krčka i isključiti šporet.
NAPOMENA: U zapršku se, prilikom upržavanja brašna, može dodati sitno seckani beli luk. Tada jelo dobije jos lepšu aromu. Jedino treba voditi računa da se nepreprži, jer će jelo biti gorko!