Pijete kafu na PRAZAN stomak? Šanse da UMRETE su svakim danom sve veće
Pod hitno prekinite ovu užasnu naviku.
Većina nas zaista ne može da zamisli početak dana bez šolje kafe. Stručnjaci već godinama naglašavaju koliko je doručak bitan ali bez obzira na to, mnogi od nas i dalje nastavljaju da piju kafu na prazan stomak.
ŽENE, PAŽNJA: Ovi simptomi SRČANOG UDARA pogađaju samo VAS! (VIDEO)
Ovo su samo neke od užasnih stvari koje radite svom telu onda kada popijete omiljeni napitak a da pre toga ništa niste jeli:
EPOHALNO OTKRIĆE: Pronađen lek za Parkinsonovu bolest?
Povećava se nivo želudačne kiseline
Kafa na prazan stomak izaziva porast nivoa hlorovodonične kiseline u našem sistemu za varenje. Ovo je posebno problem za osobe sa gastritisom koje već u telu imaju višak ove kiseline. Kod ostalih, ova navika povećava rizik od nastanka čira, gastritisa, iritabilnog kolona i refluksa.
Rizik od pojave tumora je veći
Kafa na prazan želudac otežava apsorbciju proteina u telu od čega nastaje nadutost, iritacija i upala creva, što na duže staze povećava rizik od nastavnka raka debelog creva.
Anksioznost
Kafa pomaže lučenje kortizola, hormona stresa, a svakako da je njegovo lučenje jače kada se kafa popije pre doručka. Pojačano lupanje srca, kratki i plitki udisaji, anksioznost i napetost u telu su osećaji koji često prate kafu popijenu pre doručka.
Ana (29) je svake noći PRE SPAVANJA jela jednu jabuku i dogodilo joj se OVO
Opasnost od depresije
Kofein umanjuje količinu seratonina, hormona sreće, pa logično da se onda osoba oseća depresivno i nezadovoljno. Kada popijemo kafu na prazan želudac raspoloženje će nam se naglo podići ali ćemo isto tako vrlo brzo postati nervozni i mrzovoljni. S druge strane, sličan problem se javlja i ako u toku dana unosimo veću dozu kofeina od normalne. U tom slučaju, lučenje hormona sreće postaje uslovljeno spoljnim faktorima a ne radom samog organizma, kako bi inače trebalo.