NISU UVEK HEMOROIDI: Evo šta znači kada imate KRV U STOLICI, može biti SIMPTOM ozbiljne BOLESTI, odmah REAGUJTE
Promena koja predstavlja problem mnogim ljudima definitivno su hemoroidi. Sem što stvaraju neprijatan osećaj, mogu se zakomplikovati do te mere da je operacije neophodna.
Neki od osnovnih promena po kojima ćete ih poznate jeste svrab i peckanje u predelu anusa, otok u ovoj regiji i bolo tokom pražnjenja creva. Postoji način da se saniraju, a on uključuje i promenu ishrane i odsustvo alkohola.
Hemoroidi predstavljaju problem mnogim ljudima. Osim što stvaraju neprijatan osećaj, ovo stanje se može zakoplikovati čak i do te mere da zahteva hiruršku intervenciju. Najčešće je posledica predugog sedenja, fizičke neaktivnosti i začinjene, masne hrane.
Najčešći simptomi hemoroida su:
- Bol tokom i nakon pražnjenja creva
Krv u stolici
Svrab anusa
Iritacija kože anusa
Ispadanje hemoroida
Otok u području anusa
Pojava venskih čvorova u predelu anusa
Mast za hemoroide
Mast za hemoroide može da reši problem efikasno i u kratkom roku. Ima različitih masti, neke možete da kupite u apoteci, neke možete i da pravite, a postoje i prirodne masti za hemoroide. Masti se nanose direkno na kvržicu, i ostavljaju se da deluju tokom noći.
Možete hemoroide ublažiti i na tradicionalan način. Sigurno ste čuli za upotrebu svinjske masti. Pre upotrebe ona se pere u devet voda, a zatim se nanosi na gazu, pa na obolelo mesto.
Ulja za hemoroide
Kada pričamo o brzim i efikasnim rešenjima koja vam mogu za kratko vreme otkloniti bol i neprijatnost, onda moramo da spomenemo i ulja za hemoroide.
Kantarionovo ulje jedno je od najučinkovitijih kada su u pitanju šuljevi i otklanja ih na jednostavan način. Dovoljno je tuferom mažete obolelo mesto nekoliko puta dnevno i brzo ćete osetiti olakšanje. Upala se smanjuje, peckanje prolazi, a hemoroidi se smanjuju redovnom upotrebom ovog ulja.
Osim kantariona i ulje od badema, ima moćna svojstva. Ako imate problem sa spoljašnjim hemoroidima, bademovo ulje doneće trenutno olakšanje, a vremenom će smanjiti otok.
Hrana kao prevencija
Jako je bitno šta jedete kada vam se hemoroidi pojave. Ishrana za hemoroide je bitna i za prevenciju, ali i kada nastupi faza lečenja. Pijte što više tečnosti, neka to budu čajevi i voda. Izbegavajte u potpunosti gazirana pića i alkohol. Voda će vam pomoći kod opstipacije i omekšaće stolicu. Unosite sveže voće i povrće, integralni hleb.
Vlaknaste materije će biti blagotvorne za vaša creva, pa se preporučuje da unosite cveklu, jabuke, brokoli.
Masna hrana koja je pritom i začinjena načiniće dosta štete u ovom stanju. Ostavite po strani peciva, grickalice i slatkiše jer oni stežu stolicu, a to nikako nije dobro kada imate šuljeve. Izbacite ljutu hranu iz jelovnika, bar na neko vreme, dok se sve ne dovde u red.
Pazite šta jedete i pijete, jer od vaše ishrane zavisi koliko će proces lečenja trajati i da li će biti uspešan.
Čajevi
Znate za čajeve za vene? Hemoridi jesu zapravo proširene vene i mnogi čajevi će vam pomoći u tome da varenje bude bolje, da imate mekšu stolicu, ali i da smirite upalu.
Kako izlečiti hemoroide sa čajevima i koji je čaj najbolji za to?
Rastavić deluje kao diuretik i ima prtivupalno dejstvo, pa je tako sjajan u lečenju dosadnih i bolnih šuljeva. Pomoćiće vam i čaj od peršuna, ali i od kestena. Čajevi se preporučuju kao dodatno sredstvo za lečenje hemoroida, pa će vam oni samo olakšati i ubrzati proces izlečenja.
U svakom slučaju, ukoliko se stanje ne popravi konsultujte se sa svojim lekarom.
Krv u stolici može ukazati i na neke druge zdravstvene probleme.
Minimalna količina sveže krvi u stolici
Pod minimalnom količinom sveže krvi podrazumeva se kad se nakon brisanja naiđe na tačkice ili obrise krvi na toalet papiru, ili ukoliko se u WC šolji ili na samoj stolici uoče kapljice krvi. Uzrok tome je najčešće problematika vezana za analni kanal. Uobičajeni uzroci pojave minimalne količine krvi u stolici uključuju:
- Hemoroide
- Analnu fisuru
- Polipe debelog creva
- Proktitis – upala sluznice završnog dela debelog creva, koja može uzrokovati povremenu pojavu rektalnog krvarenja, praćenog prisutnošću sluzi ili prolivastih stolica, kao i bolova prilikom defekacije.
Pojava sveže krvi u stolici je najčešće dobroćudne prirode (u otprilike 90% slučajeva), međutim u nekim slučajevima se može raditi i o simptomu ozbiljnih stanja, poput kolorektalnog karcinoma, jer se isti obično javlja bez pratećih bolova ili druge simptomatologije.
Postojanje veće količine krvi u stolici
Krvarenje iz donjih partija digestivnog sistema (hematohezija) se može manifestovati pojavom obilnije količine svetlo crvene ili tamno crvene krvi, kao i koaguluma. Uzroci mogu biti:
- Divertikuloza debelog creva
- Karcinom debelog creva
- Infekcije i hronični upalni procesi - IBD
- angiodisplazija ili ishemija
Dijagnostika
Nakon isključenja da je krvarenje porekla iz gornjih partija digestivnog sistema, treba obavezno uraditi kolonoskopski pregled. Ovaj pregled je dijagnostičko-terapijska metoda izbora u evaluaciji krvarenja iz debelog creva. Prednosti su mogućnost jasnog identifikovanja mesta krvarenja, mogućnost uzimanja uzoraka za patohistološku analizu, kao i mogućnost istovremenog terapijskog delovanja. U slučaju da se ne utvrdi jasno izvorište krvarenja, preporučljivo je učiniti i dodatnu dijagnostiku.