Ukrasi koji MORAJU da se nađu na BOŽIĆNOJ ČESNICI za sreću i zdravlje - Običaji kažu da se svaka tradicionalna pogača pravi NA POSEBAN NAČIN, a ovaj recept uspeva BAŠ SVIMA
Na pravoslavni Božić se prema običajima jede česnica, tradicionalna pogača koju domaćice zamese na Badnje veče ili rano ujutro na Božić, pre svitanja.
Pogača ili česnica je hleb koji se mesi na Badnje veče ili na Božićno jutro, a jede se uz doručak 7. januara kada se svi ukućani okupe. U hleb se prema tradiciji stavlja novčić, a za onog ko ga pronađe veruje se da će mu doneti novac i sreće tokom cele godine.
Postoje i određeni ukrasi koji moraju da se nađu na tradicionalnoj pogači za Božić.
Šta se stavlja u česnicu i koju ima simboliku: Sreća, zdravlje i blagostanje
Prema starim običajima, u božićnu česnicu stavljaju se simbolični ukrasi koji donose sreću, zdravlje, a ponekad i bogatstvo za predstojeću godinu. Neki od najpoznatijih detalja koji se tradicionalno stavljaju u česnicu su:
Novčić – Najpoznatiji i najvažniji detalj koji se stavlja u česnicu je novčić. On simbolizuje bogatstvo i prosperitet, a veruje se da će osoba koja pronađe novčić u česnici imati sreće i obilja tokom godine. Na Božić, tajnoviti trenutak kada neko pronađe novčić postaje pravi praznični ritual, a svi sa nestrpljenjem očekuju ko će biti srećnik.
Zdravica – Drugi važan simbol je zdravica, odnosno, komadić suve kore ili čak štapić od drveta, što označava zdravlje i dug život. Običaj nalaže da zdravica bude postavljena u česnicu kao zaštita od bolesti i nevolja.
Zrno pšenice – Pšenica je vekovni simbol plodnosti i obezbeđivanja dobrih useva. Zrno pšenice u česnici predstavlja plodnost, napredak i blagostanje u porodici, dok takođe simbolizuje i dobro rodnu godinu.
Srećno seme – Mnogi u česnicu stavljaju i seme, koje simbolizuje plodnost i uspeh. Seme je, kao i pšenica, simbol dobrih useva i prosperiteta, ali i duhovnog i materijalnog napretka.
Ukrasi od testa za božićnu česnicu
Kada je reč o božićnoj česnici, ukrasi od testa se tradicionalno koriste za dodavanje posebne simbolike. Svaka česnica treba da bude ukrašena sa nekoliko ključnih simbola, koji u sebi nose želje za zdravlje, sreću, bogatstvo i plodnost.
Krst – Krst je jedan od osnovnih ukrasa na božićnoj česnici. Obično se pravi od testa i postavlja na sredinu česnice. Krst simbolizuje Hristovo rođenje i božićnu žrtvu, ali i zaštitu porodice od svih nevolja u narednoj godini. Osim toga, krst je znak duhovnog puta, vere i spasenja.
Obruč ili prsten – Ukras u obliku prstena ili obruča obično se stavlja oko krsta. Ovaj ukras predstavlja celovitost, jedinstvo porodice i ljubav koja nas spaja. Veruje se da obruč donosi harmoničan život u porodici, bez raskola i nesuglasica.
Klas pšenice – Klas pšenice na česnici je simbol plodnosti i prosperiteta. Pšenica je vekovni simbol bogatstva i dobrih useva. Na česnici, pšenica znači da će porodica imati plodnu i bogatu godinu, kako na polju, tako i u duhovnom životu.
Cveće i listovi – Oblici cveća i listova od testa dodaju posebnu lepotu i božićnu simboliku. Cveće je, osim što je ukras, simbol duhovne lepote i sreće koja treba da cveta u životima svih članova porodice.
Tradicionalni recept za česnicu
Potrebno je:
800 gr brašna
30 gr kvasca
100 ml vode
1 kašičica šecera
1 jaje
soli malo
30 ml ulja
300 ml mleka
Priprema:
Izmrviti kvasac, dodati šećer. Kad nadođe i zapeni dodati jaje, mleko, ulje brašno i so. Zamesiti glatko testo, mesiti 5-6 minuta. Ostaviti da odmori 30 minuta pokriveno. Istresti testo na sto i obraditi malo rukama i iseći mali deo, a ostali deo razvući u krug i staviti u okruglu tepsiju 22cm obloženu pek papirom. Iseći od ostatka testa uzane trake pa i uviti u valjak i uplesti u pletenicu pa prekrstit pletenicom pogaču. Između stavite figurice po želji. Pokriti da malo poraste i premazati žumancetom. Peći na 200 stepeni C 40 minuta. Pred kraj pokriti folijom da sredina ne izgori. Premazite odozgo malo maslacom.