Украси који МОРАЈУ да се нађу на БОЖИЋНОЈ ЧЕСНИЦИ за срећу и здравље - Обичаји кажу да се свака традиционална погача прави НА ПОСЕБАН НАЧИН, а овај рецепт успева БАШ СВИМА
На православни Божић се према обичајима једе чесница, традиционална погача коју домаћице замесе на Бадње вече или рано ујутро на Божић, пре свитања.
Погача или чесница је хлеб који се меси на Бадње вече или на Божићно јутро, а једе се уз доручак 7. јануара када се сви укућани окупе. У хлеб се према традицији ставља новчић, а за оног ко га пронађе верује се да ће му донети новац и среће током целе године.
Постоје и одређени украси који морају да се нађу на традиционалној погачи за Божић.
Шта се ставља у чесницу и коју има симболику: Срећа, здравље и благостање
Према старим обичајима, у божићну чесницу стављају се симболични украси који доносе срећу, здравље, а понекад и богатство за предстојећу годину. Неки од најпознатијих детаља који се традиционално стављају у чесницу су:
Новчић – Најпознатији и најважнији детаљ који се ставља у чесницу је новчић. Он симболизује богатство и просперитет, а верује се да ће особа која пронађе новчић у чесници имати среће и обиља током године. На Божић, тајновити тренутак када неко пронађе новчић постаје прави празнични ритуал, а сви са нестрпљењем очекују ко ће бити срећник.
Здравица – Други важан симбол је здравица, односно, комадић суве коре или чак штапић од дрвета, што означава здравље и дуг живот. Обичај налаже да здравица буде постављена у чесницу као заштита од болести и невоља.
Зрно пшенице – Пшеница је вековни симбол плодности и обезбеђивања добрих усева. Зрно пшенице у чесници представља плодност, напредак и благостање у породици, док такође симболизује и добро родну годину.
Срећно семе – Многи у чесницу стављају и семе, које симболизује плодност и успех. Семе је, као и пшеница, симбол добрих усева и просперитета, али и духовног и материјалног напретка.
Украси од теста за божићну чесницу
Када је реч о божићној чесници, украси од теста се традиционално користе за додавање посебне симболике. Свака чесница треба да буде украшена са неколико кључних симбола, који у себи носе жеље за здравље, срећу, богатство и плодност.
Крст – Крст је један од основних украса на божићној чесници. Обично се прави од теста и поставља на средину чеснице. Крст симболизује Христово рођење и божићну жртву, али и заштиту породице од свих невоља у наредној години. Осим тога, крст је знак духовног пута, вере и спасења.
Обруч или прстен – Украс у облику прстена или обруча обично се ставља око крста. Овај украс представља целовитост, јединство породице и љубав која нас спаја. Верује се да обруч доноси хармоничан живот у породици, без раскола и несугласица.
Клас пшенице – Клас пшенице на чесници је симбол плодности и просперитета. Пшеница је вековни симбол богатства и добрих усева. На чесници, пшеница значи да ће породица имати плодну и богату годину, како на пољу, тако и у духовном животу.
Цвеће и листови – Облици цвећа и листова од теста додају посебну лепоту и божићну симболику. Цвеће је, осим што је украс, симбол духовне лепоте и среће која треба да цвета у животима свих чланова породице.
Традиционални рецепт за чесницу
Потребно је:
800 гр брашна
30 гр квасца
100 мл воде
1 кашичица шецера
1 јаје
соли мало
30 мл уља
300 мл млека
Припрема:
Измрвити квасац, додати шећер. Кад надође и запени додати јаје, млеко, уље брашно и со. Замесити глатко тесто, месити 5-6 минута. Оставити да одмори 30 минута покривено. Истрести тесто на сто и обрадити мало рукама и исећи мали део, а остали део развући у круг и ставити у округлу тепсију 22цм обложену пек папиром. Исећи од остатка теста узане траке па и увити у ваљак и уплести у плетеницу па прекрстит плетеницом погачу. Између ставите фигурице по жељи. Покрити да мало порасте и премазати жуманцетом. Пећи на 200 степени Ц 40 минута. Пред крај покрити фолијом да средина не изгори. Премазите одозго мало маслацом.