Čak i neke ZDRAVE namirnice treba IZBEGAVATI! Evo ŠTA je DOZVOLJENO JESTI ukoliko imate VISOKU TEMPERATURU!
Pažljivo birajte kako se hranite u tom periodu!
Ukoliko kod kući imate bolesnika koji ima visoku temperaturu, prvo od čega možete početi kako biste mu pomogli da se što pre oporavi je da mu pripremite odgovarajuću hranu koja će podstaći brz oporavak.
NA IVICI ANOREKSIJE: Tamara Đurić posle porođaja DRASTIČNO SMRŠALA - fotka zabrinula sve (FOTO)
Priče žena koje su POŠTENO OBRUKALE na četu: Slala sam mužu škakljive poruke, a kada sam videla u koju grupi, NIJE MI BILO DOBRO
OBRATI PAŽNJU! Ovi SIMPTOMI ukazuju DA IMAŠ visok nivo ŠEĆERA u KRVI, moraš odmah reagovati!
Evo koje namirnice su tada poželjne da se nađu na meniju, ukoliko pacijent ima temperaturu do 38 stepeni.
- Biljna hrana je na prvom mestu, ali dobro termički obrađena, eventualno pasirana u vidu kaše.
- Svako zrelo voće, bilo presno bilo kuvano kao kompot, pire, pekmez ili džem.
- Testo je lako svarljiva hrana, naročito ako je tanko sečeno ili u obliku tarane. Isto važi i za makarone, griz, pirinač, majcenu i zobene pahuljice. Sve ovo može da se pripremi sa vodom ili mlekom.
- Hleb nije škodljiv. Bolje je davati beli i to prepečen. Keks je dobra hrana za svakog bolesnika sa temperaturom, ali kolače, naročito ako su masni, treba izbegavati. Mogu se davati kohovi i pudinzi od griza, belog hleba, pirinča i voća, kao i patišpanj.
- Čorbe i supe su korisne i dobre, ali moraju biti bez teških začina, nezapržene i bez masti.
- Meso treba izbegavati, ali lako meso (pileće, teleće, smuđ) i jaja mogu se davati u ograničenoj količini i pripremljeni na lak, dijetalan način (bez masti, bez začina). Prerađevine od mesa i suvo meso ne smeju se davati.
- Hrana može da bude umereno slana i slatka, pripremljena na ulju ili buteru. Dovoljna su tri do četiri obroka dnevno.
- Alkohol je zabranjen. Piće se daje u obliku čiste vode, voćnih sokova, blagog čaja ili teja. Važno je znati da voda iije zabranjeia, već se, naprotiv, mora davati u dovoljnoj količini, jer treba nadoknaditi tečnost koja se gubi znojenjem. Odrasli bolesnici mogu da piju i malo prave kafe.
Bolesnici koji imaju preko 38°C mogu jesti:
- Lake čorbe bez zaprške i posne supe od povrća i kostiju, sa ukuvanim jajetom, tankim rezancima i grizom.
- Griz, pirinač i taranu u mleku.
- Od povrća mogu se dati: tikvice, sasvim mlad grašak, vrlo mlada boranija, šargarepa, krompir i spanać, ali po mogućnosti samo pasirano u obliku gušće čorbe ili pirea.
- Jaja mekano kuvana.
- Hleb samo u malim količinama, do 300 g dnevno, prepečen. Keks se dobro podnosi, a kolači lošije, te ih treba izbegavati.
- Zrelo voće je odlična i osvežavajuća hrana. Može se davati i presno, kao i kompot, pire ili džem.
- Meso ne treba davati dokle god to lekar ne odobri.
- Hrana može da bude umereno slana i slatka. Obroci treba da budu manji, ali češći, četiri do šest puta dnevno.
Alkohol je zabranjen. Kafa se daje samo po lekarskom odobrenju Voda je potrebna, često u većoj količini, naročito ako se bolesnici znoje. Umesto vode može se davati blag čaj, voćni sokovi, a ponekad, prema želji bolesnika, kisela voda ili soda-voda.
Ako temperatura traje duže, dijetu mora da odredi lekar posebno, prema svakom slučaju.
Bolesnik mora ležati za sve vreme trajanja temperature. Ako temperatura traje 3 do 4 dana, ležanje treba produžiti za jedan dan; ako traje 4 do 7 dana, ležanje treba da traje dva dana duže; ako se temperatura održi preko 7 dana, dužinu ležanja mora odrediti lekar. Ustajanje pre vremena i nagao prelaz na normalnu ishranu mogu da budu štetni ili da u potpunosti anuliraju rezultate dotadašnjeg oporavka.