Zbog ovoga CRNI LUK BRZO PROPADA, ali tu nije kraj: Može vam napraviti JOŠ VEĆU ŠTETU u kuhinji
Mali trikovi za očuvanje "vezivnog tkiva" među povrćnim namirnicama.
Luk je osnovno povrće u mnogim obrocima. Međutim, kada se ne koristi cela glavica, ostatak se oblaže aluminijumskom ili providnom folijom – a to nije dobar izbor.
Takođe, ne preporučuje se da ga držite u frižideru, jer luk "ne voli" niske temperature.
Ne bi trebalo da ga držite u blizini drugog povrća ili voća.
Ako imate ostavu, preporučuje se da u njoj čuvate luk jer vazduh cirkuliše, a ventilacija je i te kako bitna za čuvanje luka.
Luk se može kupiti u plastičnim vrećicama ili pojedinačno, a ako ga kupujete u vrećici, važno je da ga izvadite pre skladištenja.
Uprkos otvorima za ventilaciju u vrećici, oni nisu dovoljni da luk ostane svež, pa ga izvadite i stavite u mrežastu vrećicu.
Tako se održava bolji protok vazduha, održava se nivo vlage, a ova metoda se može primeniti i na drugim namirnicama.
Prepun vitamina C
Crni luk ima malo kalorija, ali zato ima pregršt vitamina, minerala i vlakana, među kojima su sledeći najvažniji:
- vitamin C (važan za izgradnju imuniteta, proizvodnju kolagena, apsorpciju gvožđa i obnavljanje tkiva, moćan antioksidans koji štiti ćelije od oštećenja);
- vitamini B grupe (folat (B9) i piridoksin (B6), koji igraju ključnu ulogu u radu metabolizma, funkciji nerava i proizvodnji crvenih krvnih zrnaca):
- kalijum (važan vitamin koji mnogi ne unose u dovoljnoj količini, a koji je ključan za normalno funkcionisanje ćelija, balans tečnosti u telu, prenos nervnih impulsa, funkcija bubrega i pokretanje mišića).
Jača srce
Crni luk sadrži antioksidase i jedinjenja koja pomažu da se telo izbori sa upalama, snizi nivo triglicerida i holesterola, što sve zajedno snižava rizik od bolesti srca. Njegova jaka antiupalna dejstva pomažu i snižavanju visokog krvnog pritiska i snižavaju rizik od stvaranja ugrušaka.
U crnom luku se u visokoj koncentraciji nalazi flavonoid kvercetin, za koji je nauka dokazala da snižava rizik od bolesti srca.
Detoksikuje organizam
Antioksidansi su jedinjenja koja sprečavaju oksidaciju - proces koji vodi do oštećenja ćelija i predstavlja jedan od faktora rizika za razvoj kancera, dijabetesa i bolesti srca. U crnom luku nalazi se više od 25 različitih vrsta flavonoidnih antioksidanasa.
Reguliše šećer
Crni luk u svakodnevnoj ishrani pomaže da kontrolišete nivo šećera u krvi, što je naročito važno ljudima sa dijabetesom ili preddijabetesom, pokazalo je više studija.
Veća gustina kostiju
Iako su za zdravlje kostiju mlečni proizvodi najvažniji, crni luk takođe može da odigra važnu ulogu! Naime, dokazano je da crni luk snižava nivo oksidativnog stresa, pojačava nivo antioksidanasa i sprečava gubitak gustine kostiju, što je veoma važno za sprečavanje osteoporoze i jačanje skeleta.
Antibakterijska svojstva
Crni luk ima moć da se izbori sa opasnim bakterijama poput ešerihije koli, pseudomone, stafilokoka...
Za bolje varenje
Ova namirnica je odličan izvor vlakana i prebiotika, koji su neophodni za dobro varenje i zdravlje creva, ali i izgradnju imuniteta.