NIJE ISTO! Evo koje su krucijalne RAZLIKE između POLICISTIČNIH JAJNIKA i "OBIČNIH" CISTI
Simptomi su periodični, zato dobro vodite računa, i redovno se pregledajte!
Sindrom policističnih jajnika jedan je od najčešćih hormonskih poremećaja kod žena, a prati ga pojačana dlakavost, akne, neplodnost i neredovan ciklus.
Po čemu se ovaj sindrom razlikuje od cista na jajnicima te kako se leče oba oboljenja objasnila je dr. Ula Marton specijalistica ginekologije i akušerstva.
Ma kakav crni petak, u Deichmannu popusti traju cele nedelje!
MASNA KOSA I MANJAK VREMENA? Napravite frizuru za DVA MINUTA uz minimalan trud (VIDEO)
Ovako se BAKTERIJE BRZO ŠIRE: Vodite računa prilikom PRIPREME MESA, ova GREŠKA može biti vrlo OPASNA
Koliko je opasan sindrom policističnih jajnika?
Glavni simptomi sindroma policističnih jajnika su neregularnost menstruacijskog ciklusa s izostancima menstrualnog krvarenja do čak pola godine i duže, slabija plodnost - odnosno neplodnost, te brojni kozmetski nedostaci kao što su pojačana dlakavost tela i lica, akne, seboreja i pojačano opadanje kose.
No, uz ovaj sindrom vežu se i brojne moguće komplikacije koje mogu bitno ugroziti ženino zdravlje tokom života.
Poznata je povećana učestalost povišenog krvnog pritiska odnosno kardiovaskularnih bolesti, razvoja dijabetesa, raka glića maternice, jajnika i dojke u odnosu na žene koje ne pate od ovog poremećaja.
Uzrok razvoja policističnih jajnika nije opšte poznat i razjašnjen, ali se smatra da veliku ulogu ima genetski poremećaj za pojedine enzime u metaboličkim procesima u telu žene. Primećena je i velika povezanost sa smanjenom osetljivošću na insulin kod pojedinih žena sa sindromom policističnih jajnika.
Načini lečenja
Terapija je raznolika i prvenstveno zavisi od kliničke slike pacijenta, a moguća su dva rešenja.
Prvi je hirurško rešavanje bilo odstranjenjem jednog jajnika, klinastom resekcijom kojom se odstranjuje deo tkiva jajnika ili drilingom jajnika, a sve s ciljem uspostave redovnog menstrualnog ciklusa i spontanog snošaja.
Konzervativno lečenje podrazumeva uporabu hormonske kontracepcije, antiandrogena ili lekova za stimulaciju ovulacije.
Samo ime - sindrom policističnih jajnika - vrlo često zbunjuje žene. Sindrom je dobio ime po izgledu jajnika, koji se čini "saćasto" kao posledica stalne stimulacije jajnih stanica hormonima iz hipofize. Ultrazvučno se ovi jajnici prikazuju kao izduljene ovoidne forme unutar čijeg tkiva se prikazuju brojni folikuli - jajne stanice veličine do 10 milimetara u prečniku.
Policistično se ne odnosi na ciste jajnika već na brojne jajne stanice koje su smeštene unutar tkiva jajnika. No, kada se govori o tumorima jajnika najčešće se misli na dobroćudne cistične strukture koje nastaju unutar tkiva jajnika.
Ciste na jajnicima
Tumori jajnika čine vrlo raznoliku skupinu tumora po svome nastanku i ponašanju, a u grubo ih delimo u tri kategorije - dobroćudne, zloćudne i tumore niskog zloćudnog potencijala.
Žene se tokom svog života, najčešće tokom reproduktivnog razdoblja, susreću s jednostavnim funkcionalnim - hormonskim cistama koje su uslovne blažom hormonskom neravnotežom.
Postoje folikularne i luteinske ciste koje u samome dijametru mogu dosezati veličinu i do 10 centimetara. One najvećim delom prolaze spontano unutar 60 do 90 dana, a često nastaju tokom hormonskih tranzitivnih razdoblja, tokom adolescencije ili perimenopauze kada polako usled starenja dolazi do neadekvatne hormonske produkcije.
Brojna stresna razdoblja u životu žene mogu dovesti do blaže hormonske neravnoteže koja za posledicu može imati stvaranje funkcionalnih cista jajnika.
Folikularna cista nastaje usled izostanka ovulacije, dok luteinska cista nastaje kao posledica izostanka involucije žutog tela, koje se formira po ovulaciji. Ciste jajnika manifestuju se najčešće izostankom menstrualnog krvarenja, neregularnim krvarenjem ili kao nadutost u maloj zdelici, praćeno bolom i osećajem nelagode.
Ukoliko se radi o jednostranim cističnim strukturama manjim od 10 centimetara, one se mogu ginekološkim pregledom kao i ultrazvučnom ocenom nadzirati do dva meseca. Ukoliko se ciste ne smanjuju i nema promena u njihovom izgledu uvek se preporučuje hirurško odstranjivanje uz maksimalnu poštedu ostatnog tkiva jajnika.