GRAĐANI ZABRINUTI ZA POSAO I PRIHODE: Ovih pet finansijskih odluka vam mogu unaprediti životni standard i doneti pare
Pokrenite dodatni posao ili projekat
Već godinu dana unazad svi živimo u svojevrsnom vanrednom stanju. Pandemija koja traje od marta 2020. poremetila je mnoge planove i promenila prioritete, a donela je i neizvesnost u svakom smislu - privatnu, poslovnu, finansijsku... Tako su neka planirana putovanja odložena za bolje vreme, neke kupovine nisu više bile tako hitne, a pojedinci su zabrinuti i za posao i prihode u narednom periodu.
"KUPI SADA, PLATI KASNIJE" Opada korišćenje kreditnih kartica, kakve nas očekuju promene u bankarstvu?
Bez provizije i očas posla - STIGLA NOVA OLAKŠICA ZA GRAĐANE I PRIVREDU
VLADA USVOJILA AKCIONI PLAN: Sedam milijardi dinara za nova radna mesta, poznato ko će biti obuhvaćen projektom
Ipak, postoje neke pametne finansijske odluke koje bi u 2021. godini mogle da vam unaprede životni standard, koje ne koštaju mnogo, a mogle bi da vam donesu znatno više zauzvrat. Možda je upravo Svetska nedelja novca, koja ove godine traje od 22. do 28. marta, prava prilika da se posvetite planiranju ličnih finansija u trenutku kada se svi nadamo da će vakcinacija ubrzati izlazak iz pandemije i pomoći nam da se vratimo u redovne životne i ekonomske tokove.
- Uvek je prilika da nešto može da se radi sa strane uz ograničena sredstva, a ukoliko ste za ovo vreme korone ekonomično razmišljali i pravili ušteđevinu za neke nove mogućnosti, vreme je da se to iskoristi na najbolji način. Svedoci smo da se poslovi menjaju više nego ikad, neophodno je stalno prilagođavanje novim okolnostima, ali i obaveza da se stvori više različitih izvora prihoda - savetuje u razgovoru za poslovni konsultant Vladimir Veličković.
On kaže da se pojedinačne finansijske odluke i predlozi ne moraju posmatrati kao izolovane celine, već bi svako trebalo da promisli o tome koji miks aktivnosti će ga ubuduće osigurati na najbolji način.
Deo sakupljanog novca i dalje bi trebalo da držite po strani kao deo budžeta za "crne dane", i taj brzo dostupan novac uvek bi trebalo pomalo dopunjavati. Kako objašnjava naš sagovornik, to je za sve iznenadne životne situacije, kada mora brzo da se reaguje, a nažalost to često podrazumeva neke nove izdatke. Uostalom, situacija u kojoj se nalazimo već godinu dana dovoljno je iznenađenje za ceo svet.
Bez obzira u kojoj delatnosti radite, dodatni zanat, veština ili posao neće biti naodmet, zato je sledeći dobar izbor ulaganje u sopstveno znanje. A ono što je postalo gotovo obavezno znanje, skoro kao opšta kultura, je razumevanje digitalnih komunikacija i programiranje.
- Digitalni svet sada, a biće i više, postaje centralno mesto prodaje proizvoda i usluga, marketinga, PR-a, izgradnje ličnog brenda, mesta gde se uči i sastanči. Znanja digitalnog nastupa mogu da vam pomognu lično, za neki vaš proizvod, ili da uslužno radite digitalnu promociju za druge. Ovih kurseva ima i besplatnih, a cene se uglavnom kreću od nekoliko desetina do nekoliko stotina evra - navodi Vladimir Veličković.
Ako ste oduvek hteli da imate nešto "svoje" možete da pokrenete dodatni posao ili projekat u skladu sa principom izrade "functional prototype" ili MVP (minimal viable product).
- Ne treba vam velika proizvodnja, ljudi i novac da kreirate bilo koji proizvod u nekoliko primeraka, napravite sajt i profile na društvenim mrežama i ponudite potencijalnom tržištu. Prodajom tih prvih primeraka finansirate dalju proizvodnju i radite na popravkama "prototipa". U ovom slučaju, opet vam treba nekoliko stotina evra da biste startovali - ističe Vladimir Veličković i dodaje da taj proizvod ili usluga može da bude i video kurs o znanjima za koja smatrate da imate posebnu ekspertizu, ili ste u nekoj delatnosti dovoljno dugo da imate šta da kažete.
Ako ipak imate više ambicija i uvereni ste da vaš proizvod ima potencijal da se proširi svetom, novac iskoristite za pokretanje crowdfunding kampanje. Treba vam kvalitetan promo video, foto sešn proizvoda, dobri opisi i da startujete kampanje na društvenim mrežama. Dva su glavna sajta za crowdfunding u svetu, Kickstarter i Indiegogo, pa istražite prednosti i mane oba.
Paralelno sa ovim preduzetničkim aktivnostima, deo novca može da se iskoristi za investiranje kroz fondove, a tim novcem se dalje trguje akcijama najboljih svetskih kompanija.
- Ovo je prilika da novac koji ste čuvali radi za vas, a ulazak u svet investicionih fondova košta samo 50 evra mesečno. Na godišnjem nivou očekivan je rast od 4 do 7 odsto na uloženo, a kad se poigrate malo brojkama i ostavite novac da "radi" 10-20 godina, simbolična mesečna ulaganja dostignu veoma zadovoljavajuće cifre - zaključuje Vladimir Veličković.