GRAĐANI, NE PADAJTE NA POVOLJNE KREDITE! OVO je caka "odličnih" ponuda banaka!
Banke u Srbiji sve češće nude keš kredite sa fiksnom ratom, a baš na tim pozajmicama one najviše deru građane, upozoravaju stručnjaci. Klijenti koji uzmu ovakav kredit na kraju banci moraju da vrate više od pola pozajmljene sume.
Tako jedna banka na domaćem tržištu na sva zvona reklamira keš kredit od 300.000 dinara, sa mesečnom ratom od 5.000 dinara, dok druga nudi gotovinsku pozajmicu od 400.000 dinara sa ratom od 7.922 dinara.
ILI "UVALJUJ", ILI LETIŠ SA POSLA: Evo šta se krije iza nasrtljivih bankarskih službenika
Međutim, banke u reklamama prećutkuju da ovi krediti imaju prosečnu kamatu od oko 15 odsto i otplaćuju se oko sedam godina. U konkretnom slučaju pozajmica od 300.000 dinara na kraju klijenta košta čak 420.000 dinara, dok za uzetih 400.000 dinara, uz takođe sedmogodišnji rok otplate, treba vratiti čak 265.000 dinara više.
Stručnjaci kažu da se banke ne ustručavaju da na sve moguće načine dođu do lake i dobre zarade.
Krediti - marketinški trik banaka
Profesor na Beogradskoj bankarskoj akademiji Zoran Grubišić ističe da je ovo samo još jedan marketinški trik banaka, kako bi zaradili što više.
- Ako uzmete na primer 200.000 dinara pozajmicu, a mesečno vraćate nešto iznad 3.000 dinara, u tom trenutku vam se to čini kao odlična ponuda. Retko ko razmišlja da će taj kredit vraćati pet, šest ili sedam godina, a svi znamo da što je rok otplate duži, više ćemo platiti banci na kamatu – kaže Grubišić.
UKLETI STANOVI U SRBIJI: Prodaju se za male pare, a niko ih neće - evo i zašto!
GRAĐANI, OPREZ! Pazite kada podižete novac u banci, uvaljuju LAŽNE NOVČANICE!
Banke: Klijentima dajemo sve informacije
Bankari kažu da svakom klijentu napismeno dostavljaju ponudu u kojoj su jasno naznačeni period otplate kredita i ukupan iznos duga koji uključuje glavnicu, kamate i sve troškove kredita.
- Klijentima je omogućeno da se detaljno informišu o svim uslovima pozajmice - navode u bankama.
Predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije Goran Papović dodaje da je ovo još jedna u nizu obmana banaka.
- Sada su aktuelni keš krediti, jer su veoma traženimeđu građanima. Međutim, ovo kako banke rade je obmana, transparentno se daje iznos kredita i visina rate, a sve druge informacije su skrivene ili ispisane sitnim slovima. Naravno, banke žele da profitiraju na sve načine – smatra Papović.
Procenite dobro primamljive ponude
S druge strane, ekonomista Ljubomir Madžar tvrdi da građani moraju bolje da procene ovakve naizgled primamljive ponude.
- Ako se i pored svih provera stavki u ponudi pozajmice desi da građanin ipak nekako bude nasamaren, rekao bih da je onda to ipak njegova greška, i tu nemamo zašto da krivimo banke – kaže Madžar.