ГРАЂАНИ, НЕ ПАДАЈТЕ НА ПОВОЉНЕ КРЕДИТЕ! ОВО је цака "одличних" понуда банака!
Банке у Србији све чешће нуде кеш кредите са фиксном ратом, а баш на тим позајмицама оне највише деру грађане, упозоравају стручњаци. Клијенти који узму овакав кредит на крају банци морају да врате више од пола позајмљене суме.
Тако једна банка на домаћем тржишту на сва звона рекламира кеш кредит од 300.000 динара, са месечном ратом од 5.000 динара, док друга нуди готовинску позајмицу од 400.000 динара са ратом од 7.922 динара.
ИЛИ "УВАЉУЈ", ИЛИ ЛЕТИШ СА ПОСЛА: Ево шта се крије иза насртљивих банкарских службеника
Међутим, банке у рекламама прећуткују да ови кредити имају просечну камату од око 15 одсто и отплаћују се око седам година. У конкретном случају позајмица од 300.000 динара на крају клијента кошта чак 420.000 динара, док за узетих 400.000 динара, уз такође седмогодишњи рок отплате, треба вратити чак 265.000 динара више.
Стручњаци кажу да се банке не устручавају да на све могуће начине дођу до лаке и добре зараде.
Кредити - маркетиншки трик банака
Професор на Београдској банкарској академији Зоран Грубишић истиче да је ово само још један маркетиншки трик банака, како би зарадили што више.
- Ако узмете на пример 200.000 динара позајмицу, а месечно враћате нешто изнад 3.000 динара, у том тренутку вам се то чини као одлична понуда. Ретко ко размишља да ће тај кредит враћати пет, шест или седам година, а сви знамо да што је рок отплате дужи, више ћемо платити банци на камату – каже Грубишић.
УКЛЕТИ СТАНОВИ У СРБИЈИ: Продају се за мале паре, а нико их неће - ево и зашто!
ГРАЂАНИ, ОПРЕЗ! Пазите када подижете новац у банци, уваљују ЛАЖНЕ НОВЧАНИЦЕ!
Банке: Клијентима дајемо све информације
Банкари кажу да сваком клијенту написмено достављају понуду у којој су јасно назначени период отплате кредита и укупан износ дуга који укључује главницу, камате и све трошкове кредита.
- Клијентима је омогућено да се детаљно информишу о свим условима позајмице - наводе у банкама.
Председник Националне организације потрошача Србије Горан Паповић додаје да је ово још једна у низу обмана банака.
- Сада су актуелни кеш кредити, јер су веома траженимеђу грађанима. Међутим, ово како банке раде је обмана, транспарентно се даје износ кредита и висина рате, а све друге информације су скривене или исписане ситним словима. Наравно, банке желе да профитирају на све начине – сматра Паповић.
Процените добро примамљиве понуде
С друге стране, економиста Љубомир Маџар тврди да грађани морају боље да процене овакве наизглед примамљиве понуде.
- Ако се и поред свих провера ставки у понуди позајмице деси да грађанин ипак некако буде насамарен, рекао бих да је онда то ипак његова грешка, и ту немамо зашто да кривимо банке – каже Маџар.