GRČKA OLAKŠICAMA PRIVLAČI STRANE PENZIONERE Jedinstvena poreska stopa na celokupan prihod ostvaren u inostranstvu
Penzioneri koji su građani Evropske unije, mogu da se presele u bilo koju drugu zemlju članicu i tamo plaćaju porez.
Grčka Vlada poziva strane penzionere da svoja poreska prebivališta prebace u tu zemlju, uvođenjem jedinstvene poreske stope od sedam odsto na njihov celokupan prihod ostvaren u inostranstvu, piše Katimerini.
Najveći letnji popusti i posebni pokloni poznatih ovog meseca u Promenadi
PREKO NOĆI POSTAO BOGATIJI ZA OSAM MILIJARDI: Jedva upisao fakultet, a kompanija koju je osnovao vredi više od Fejsbuka
BENZIN, DIZEL ILI ELEKTRIČNI: Ko više troši i koji je skuplji za održavanje? Svi odgovori na jednom mestu!
Očekuje se da taj potez grčkih vlasti konkuriše ostalim zemljama iz južnog dela Evropske unije, koje već imaju slične olakšice za penzionere.
Prema odredbi u nacrtu zakona koji je tamošnje ministrastvo finansija podnelo prošle nedelje parlamentu na usvajanje, penzionerima je neophodan dokaz o tome da najmanje pet od šest poreskih godina, pre preseljenja u Grčku, nisu bili njeni poreski obveznici, prenosi Bankar.me.
Pored toga, zemlja iz koje dolaze mora da ima potpisan sporazum sa Grčkom o administrativnoj saradnji, a u vezi sa poreskim pitanjima.
Nakon što se stranim penzionerima odobri rešenje o porezu, on će se određivati po fiksnoj stopi od samo sedam odsto u narednih deset godina. Taksa se plaća svake finansijske godine u paušalnom iznosu.
Rok za prijavu koja će važiti za ovu godinu je 30. septembar.
U praksi, to znači da će u periodu od deset godina, svaki penzioner koji dolazi u Grčku, kao novi poreski obveznik, sa prihodima u inostranstvu, putem poslovnih penzija ili drugih različitih investicija, plaćati veoma nisku stopu poreza.
Inače, penzioneri koji su građani Evropske unije, mogu da se presele u bilo koju drugu zemlju članicu i tamo plaćaju porez.
Takođe, bilo koja druga zemlja može da uvede poreske olakšice i za penzionere iz Evropske unije i za one građane koji su radno aktivni.
U davanju poreskih olakšica penzionerima, od EU zemalja najdalje su otišli Portugalija, Malta, Italija i Kipar, a u manjem obimu Rumunija i Francuska.
Grčka Vlada je istakla da, pored pomenutih olakšica, penzioneri prilikom odluke o preseljenju uzimaju u obzir način života u nekoj zemlji, njenu kulturu, klimu, zdravstvo i državnu upravu.
Grčka nekim stvarima sa tog spiska može da se pohvali, iako su poreske olakšice do skora bile obeshabrujuće, a poverenje u državu i njen zdravstveni sistem je i dalje relativno nisko, navodi Katimerini.
DETALJI PRAVILNIKA O RADU! Zašto je 10. avgust ključan, šta moraju poslodavci i radnici, a šta može inspektor?
Umesto osam sati, stiže se za četiri: Počela rekonstrukcija deonice pruge Budimpešta-Beograd!
Na prodaju državni automobili, a cena nikad niža: Pogledajte koji auto možete da kupite za 75 evra
ŠTA SVE TREBA DA SADRŽI PRAVILNIK O KOM SVI PRIČAJU? Obavezan je za sve poslodavce, propisane su PAPRENE KAZNE
NOVA UREDBA AUSTRIJSKE VLADE: Srbi neće moći u tu zemlju, zabranili sletanje svih aviona sa Zapadnog Balkana