ГРЧКА ОЛАКШИЦАМА ПРИВЛАЧИ СТРАНЕ ПЕНЗИОНЕРЕ Јединствена пореска стопа на целокупан приход остварен у иностранству
Пензионери који су грађани Европске уније, могу да се преселе у било коју другу земљу чланицу и тамо плаћају порез.
Грчка Влада позива стране пензионере да своја пореска пребивалишта пребаце у ту земљу, увођењем јединствене пореске стопе од седам одсто на њихов целокупан приход остварен у иностранству, пише Катимерини.
Највећи летњи попусти и посебни поклони познатих овог месеца у Променади
ПРЕКО НОЋИ ПОСТАО БОГАТИЈИ ЗА ОСАМ МИЛИЈАРДИ: Једва уписао факултет, а компанија коју је основао вреди више од Фејсбука
БЕНЗИН, ДИЗЕЛ ИЛИ ЕЛЕКТРИЧНИ: Ко више троши и који је скупљи за одржавање? Сви одговори на једном месту!
Очекује се да тај потез грчких власти конкурише осталим земљама из јужног дела Европске уније, које већ имају сличне олакшице за пензионере.
Према одредби у нацрту закона који је тамошње министраство финансија поднело прошле недеље парламенту на усвајање, пензионерима је неопходан доказ о томе да најмање пет од шест пореских година, пре пресељења у Грчку, нису били њени порески обвезници, преноси Bankar.me.
Поред тога, земља из које долазе мора да има потписан споразум са Грчком о административној сарадњи, а у вези са пореским питањима.
Након што се страним пензионерима одобри решење о порезу, он ће се одређивати по фиксној стопи од само седам одсто у наредних десет година. Такса се плаћа сваке финансијске године у паушалном износу.
Рок за пријаву која ће важити за ову годину је 30. септембар.
У пракси, то значи да ће у периоду од десет година, сваки пензионер који долази у Грчку, као нови порески обвезник, са приходима у иностранству, путем пословних пензија или других различитих инвестиција, плаћати веома ниску стопу пореза.
Иначе, пензионери који су грађани Европске уније, могу да се преселе у било коју другу земљу чланицу и тамо плаћају порез.
Такође, било која друга земља може да уведе пореске олакшице и за пензионере из Европске уније и за оне грађане који су радно активни.
У давању пореских олакшица пензионерима, од ЕУ земаља најдаље су отишли Португалија, Малта, Италија и Кипар, а у мањем обиму Румунија и Француска.
Грчка Влада је истакла да, поред поменутих олакшица, пензионери приликом одлуке о пресељењу узимају у обзир начин живота у некој земљи, њену културу, климу, здравство и државну управу.
Грчка неким стварима са тог списка може да се похвали, иако су пореске олакшице до скора биле обесхабрујуће, а поверење у државу и њен здравствени систем је и даље релативно ниско, наводи Катимерини.
ДЕТАЉИ ПРАВИЛНИКА О РАДУ! Зашто је 10. август кључан, шта морају послодавци и радници, а шта може инспектор?
Уместо осам сати, стиже се за четири: Почела реконструкција деонице пруге Будимпешта-Београд!
На продају државни аутомобили, а цена никад нижа: Погледајте који ауто можете да купите за 75 евра
ШТА СВЕ ТРЕБА ДА САДРЖИ ПРАВИЛНИК О КОМ СВИ ПРИЧАЈУ? Обавезан је за све послодавце, прописане су ПАПРЕНЕ КАЗНЕ
НОВА УРЕДБА АУСТРИЈСКЕ ВЛАДЕ: Срби неће моћи у ту земљу, забранили слетање свих авиона са Западног Балкана