Nezapamćen ekonomski šok: Skoro 50 miliona Amerikanaca bi moglo da ostane bez posla
To bi bila najviša stopa nezaposlenosti od 1948. godine.
Milioni Amerikanaca već su izgubili posao zbog krize sa korona virusom, a najgora šteta tek dolazi, prema proceni Federalnih rezervi.
Prema nedavnoj analizi rizika u pogledu daljeg razvoja situacije, ekonomisti FED-a predvideli su da bi čak 47 miliona Amerikanaca moglo da izgubi posao, zbog čega bi se stopa nezaposlenosti popela na 32,1 odsto.
To bi bila najviša stopa nezaposlenosti od 1948, od kada se zvanično vodi ova statistika, navodi "USA Today". Dodaje takođe da je tokom Velike depresije ta stopa bila oko 25 procenata.
Dolar OJAČAO, investitori očekuju da će neizvesnost potrajati
Kineska ekonomija polako se vraća u normalu: Jedna stvar im predstavlja veliki problem
PET TAČAKA ZA SPAS SRPSKE PRIVREDE: Pogledajte šta podrazumeva Vučićev paket mera vredan pet milijardi evra
Ekonomisti FED-a su u svoje projekcije uključili i visok rizik po radna mesta, koja bi u krajnjem ishodu mogla da budu izgubljena zbog vladinih mera ograničenja kretanja.
Ovo su veoma velike cifre prema istorijskim standardima, ali je i ova situacija jedinstven šok koji se razlikuje od bilo kojeg drugog koji je američka ekonomija doživela u poslednjih 100 godina", napisao je ekonomista FED-a Migel Farija e Kastro u blogu objavljenom na veb sajtu FED-a.
On napominje da u analizu nije ukalkulisana projekcija broja radnika koji možda više neće biti uključeni u kategoriju radne snage, što bi rezultiralo smanjenjem osnovne stope nezaposlenosti.
Takođe, u obzir nije uzet ni uticaj nedavno donetih mera državnih podsticaja, kojima će se povećati naknade za nezaposlene i subvencionisati firme kako bi se smanjio broj otkaza.
Podsećamo, rekordnih 3,3 miliona Amerikanaca podnelo je prvi put zahteve za dobijanje naknade zbog nezaposlenost, u nedelji koja se završila 21. marta.
Ekonomisti, koje je anketirala kompanija Dau Džons, predviđaju da će se kontigentu nezaposlenih ove nedelje pridružiti još 2,65 miliona ljudi.
Ukoliko zaista 47 miliona ljudi ostane bez posla, to bi podiglo broj nezaposlenih u SAD na 52,8 miliona što bi bilo gore nego na vrhunca Velike recesije, za više od tri puta. Jedina svetla tačka je ta što se očekuje da će ograničenje slobode kretanja i rada kratko trajati.
Važno stabilizovati globalna enregetska tržišta
Predsednik SAD Donald Tramp i predsednik Rusije Vladimir Putin saglasili su se tokom telefonskog razgovora da je važno stabilizovati globalna energetska tržišta, koja je omela ekonomska kriza izazvana odlukom zemalja da privremeno obustave posao kako bi usporile širenje korona virusa.
Dvojica lidera su ae složila da će raditi kroz G20 kako bi se izborili s virusom Covid-19 i ojačali globalnu ekonomiju, izjavio je portparol Bele kuće Džad Dir. U SAD je situacija posebno kritična kada je reč o poslu.
Sjajne vesti za sve srpske heroje: Medicinari od 1. aprila dobijaju veće plate! Poznat tačan iznos uvećanja
"OL INKLUZIV KARANTINSKI SMEŠTAJ" Hong Kong pokrenuo novi trend za izolaciju ljudi
Azijske berze ponovo u padu, ulagači strahuju da će paraliza potrajati mesecima
Da li ćemo svi dobiti od države po 100 evra? Evo šta je "novac iz helikoptera" koji će koristiti naša Vlada
Kako brendovi treba da komuniciraju sa krajnjim korisnicima tokom epidemije korona virusa