Незапамћен економски шок: Скоро 50 милиона Американаца би могло да остане без посла
То би била највиша стопа незапослености од 1948. године.
Милиони Американаца већ су изгубили посао због кризе са корона вирусом, а најгора штета тек долази, према процени Федералних резерви.
Према недавној анализи ризика у погледу даљег развоја ситуације, економисти ФЕД-а предвидели су да би чак 47 милиона Американаца могло да изгуби посао, због чега би се стопа незапослености попела на 32,1 одсто.
То би била највиша стопа незапослености од 1948, од када се званично води ова статистика, наводи "УСА Today". Додаје такође да је током Велике депресије та стопа била око 25 процената.
Долар ОЈАЧАО, инвеститори очекују да ће неизвесност потрајати
Кинеска економија полако се враћа у нормалу: Једна ствар им представља велики проблем
ПЕТ ТАЧАКА ЗА СПАС СРПСКЕ ПРИВРЕДЕ: Погледајте шта подразумева Вучићев пакет мера вредан пет милијарди евра
Економисти ФЕД-а су у своје пројекције укључили и висок ризик по радна места, која би у крајњем исходу могла да буду изгубљена због владиних мера ограничења кретања.
Ово су веома велике цифре према историјским стандардима, али је и ова ситуација јединствен шок који се разликује од било којег другог који је америчка економија доживела у последњих 100 година", написао је економиста ФЕД-а Мигел Фарија е Кастро у блогу објављеном на веб сајту ФЕД-а.
Он напомиње да у анализу није укалкулисана пројекција броја радника који можда више неће бити укључени у категорију радне снаге, што би резултирало смањењем основне стопе незапослености.
Такође, у обзир није узет ни утицај недавно донетих мера државних подстицаја, којима ће се повећати накнаде за незапослене и субвенционисати фирме како би се смањио број отказа.
Подсећамо, рекордних 3,3 милиона Американаца поднело је први пут захтеве за добијање накнаде због незапосленост, у недељи која се завршила 21. марта.
Економисти, које је анкетирала компанија Дау Џонс, предвиђају да ће се контигенту незапослених ове недеље придружити још 2,65 милиона људи.
Уколико заиста 47 милиона људи остане без посла, то би подигло број незапослених у САД на 52,8 милиона што би било горе него на врхунца Велике рецесије, за више од три пута. Једина светла тачка је та што се очекује да ће ограничење слободе кретања и рада кратко трајати.
Важно стабилизовати глобална енрегетска тржишта
Председник САД Доналд Трамп и председник Русије Владимир Путин сагласили су се током телефонског разговора да је важно стабилизовати глобална енергетска тржишта, која је омела економска криза изазвана одлуком земаља да привремено обуставе посао како би успориле ширење корона вируса.
Двојица лидера су ае сложила да ће радити кроз Г20 како би се изборили с вирусом Covid-19 и ојачали глобалну економију, изјавио је портпарол Беле куће Џад Дир. У САД је ситуација посебно критична када је реч о послу.
Сјајне вести за све српске хероје: Медицинари од 1. априла добијају веће плате! Познат тачан износ увећања
"ОЛ ИНКЛУЗИВ КАРАНТИНСКИ СМЕШТАЈ" Хонг Конг покренуо нови тренд за изолацију људи
Азијске берзе поново у паду, улагачи страхују да ће парализа потрајати месецима
Да ли ћемо сви добити од државе по 100 евра? Ево шта је "новац из хеликоптера" који ће користити наша Влада
Како брендови треба да комуницирају са крајњим корисницима током епидемије корона вируса