OLAKŠICE ZA PRIVREDU I GRAĐANE: Ovako se zemlje regiona bore protiv pandemije korona virusa
Preduzimaju se mere od pauziranja PDV do novčane pomoći.
Od isplate cele plate uprkos obustavi rada do direktne novčane pomoći i olakšica u plaćanju poreza i kredita kreću se mere u zemljama u okruženju koje gotovo svakodnevno, poput Srbije, rade na novim mogućnostima kojima mogu da pomognu privredu i građane.
Imao je manje od mesec dana kada se zarazio: OPORAVILA SE BEBA ZARAŽENA KORONA VIRUSOM
DEVET OSOBA NA RESPIRATORIMA Vučić: "Ovo je bila najteža noć, biće još težih"
(UŽIVO) PANDEMIJA KORONA VIRUSA: Srbija pred najtežom nedeljom, devetoro na respiratorima u Kliničkom centru (FOTO/VIDEO)
Nove mere se donose svakodnevno i u našoj zemlji, a ministar finansija Siniša Mali nedavno je najavio set mera vezanih za vanredno stanje izazvano korona virusom.
- Na računu imamo 212 milijardi dinara i narednih dana idemo sa drugim setom mera u zavisnosti od toga kako se bude odvijala situacija - naglasio je ministar Mali.
Vlada Srbije je najavila pomoć za penzionere od 4.000 dinara, povišicu od 10 odsto za zdravstvene radnike, kao i odlaganje plaćanja računa najstarijim građanima. Narodna banka Srbije je omogućila dužnicima, fizičkim i pravnim licima, pauzu od 90 dana u otplati kredita, a kako bi pomogla privredu snizila je i referentnu kamatnu stopu što omogućava jeftinije kredite.
Vlada Srbije donela je Uredbu koja kaže da je poslodavac dužan da omogući zaposlenima obavljanje poslova van prostorija poslodavca, a istaknuto je da će za takav rad biti isplaćena puna zarada. To takođe važi i za radnika koji prinudno bude u izolaciji.
Hrvatska
Na stolu Vlade Hrvatske našle su se ukupno 63 mere koje obuhvataju gotovo sve privredne resore vlade, a glavni cilj im je očuvanje radnih mesta i isplate plata.
Cilj tih mera je pre svega da se pokušaju odložiti javna davanja poreskim obveznicima koji su u poteškoćama - i to poreza na dohodak i dobit, doprinosa za penzije i zdravstveno osiguranje s odlaganjem za tri meseca, a ukoliko bude postojala potreba i s mogućnošću produženja za još tri meseca.
Nakon toga omogućuje se otplata duga na 24 meseca. Set mera za finansijsku likvidnost, po rečima ministra finansija Zdravka Marića uključuje moratorijum na obaveze prema HBOR-u i komercijalnim bankama od tri meseca, odobrenje kredita za likvidnost za isplatu plata i dobavljača i reprogram drugih obaveza.
Najavljena je i privremena obustava naplate naknade za dozvole za vanredni prevoz na javnim putevima do 1. juna 2020. i privremeno odlaganje sezonskog povećanja putarine za 10 odsto.
Marić kaže da se može očekivati da će i građanima biti omogućena odlaganje plaćanja kreditnih rata, takođe na tri meseca. Najavio je i beskamatne zajmove opštinama, gradovima i županijama, Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranju (HZZO) i Hrvatskom zavodu za penziono osiguranje (HZMO) do visine poreza na dohodak, poreza i doprinosa čije je plaćanje odloženo i/ili je odobrena obročna otplata.
Crna Gora
Vlasnici ugostiteljskih objekata u Crnoj Gori se nadaju poreskim olakšicama i prolongiranju otplate kredita, što bi im pomoglo da prebrode krizu i prevaziđu posledice ovog perioda, za koji se nadaju da neće potrajati duže. Smatraju da će se "iščupati" ako sezona počne 1. juna.
Sve banke u Crnoj Gori su obezbedile mehanizme za redovno snabdevanje bankomata gotovinom, a privremeno su ukinute i naknade za podizanje novca na bankomatima, kao i naknade za korišćenje elektronskih plaćanja.
Banke nastavljaju sa kreditnom aktivnošću, dok će Centralna banka Crne Gore (CBCG) osigurati zakonski osnov koji bi relaksirao banke da restrukturiraju kredite čije je kašnjenje opravdano trenutnom situacijom.
CBCG je dala preporuku bankama da rade pravilne procene uticaja pandemije i rizika na poslovanje privatnog sektora i stanovništva, u saradnji sa svojim klijentima. Bankama je preporučeno da eventualno vrše prilagođavanja rokova otplate njihovih obaveza u skladu sa novim očekivanim novčanim tokovima klijenata.
Takođe, Vlada sprema i paket mera za najugroženije, o čemu će javnost blagovremeno biti obaveštena.
Severna Makedonija
Vlada Severne Makedonije odlučila je da zatvori obdaništa, škole i fakultete do 24. marta, a kako deca neće ići u školu, doneta je odluka da se radnih obaveza oslobodi po jedan roditelj dece do deset godina, dok ne prorade vrtići i obdaništa.
Država je na sebe preuzela plaćanje zarada tih roditelja i u privatnom i u javnom sektoru.
Republika Srpska
Predsednik Štaba za praćenje štetnih posledica virusa korona na stanje u privredi Republike Srpske Radovan Višković izjavio je da će Vlada Srpske prolongirati uplatu poreza na dobit do kraja juna i to će biti mera koja će se odnositi na privredne subjekte koji trpe štetu od virusa korona.
- Jedna od mera koju smo promovisali je da poslovne banke stave moratorijum na otplatu kredita - rekao je Višković u obraćanju javnosti nakon sednice Štaba.
Višković, koji je i predsednik Vlade Srpske, uputio je molbu privrednim subjektima da radnike ne otpuštaju, jer će biti razgovarano o tome kako pomoći privrednim subjektima.
Vlada Crne Gore prihvatila ponudu Mitropolije da ustupi objekte za potrebe karantina
VREME ZA ZDRAVLJE: Kako se dezinfikuje voda za piće?
NIŠTA SE NE PREPUŠTA SLUČAJU: Zvezdini igrači u IZOLACIJI!
U Hrvatskoj najveći broj obolelih ima između 30 i 50 godina
MILO NE HAJE ZA BOGA: Sveštenici u Kotoru završili u policiji zbog bogosluženja