ОЛАКШИЦЕ ЗА ПРИВРЕДУ И ГРАЂАНЕ: Овако се земље региона боре против пандемије корона вируса
Предузимају се мере од паузирања ПДВ до новчане помоћи.
Од исплате целе плате упркос обустави рада до директне новчане помоћи и олакшица у плаћању пореза и кредита крећу се мере у земљама у окружењу које готово свакодневно, попут Србије, раде на новим могућностима којима могу да помогну привреду и грађане.
Имао је мање од месец дана када се заразио: ОПОРАВИЛА СЕ БЕБА ЗАРАЖЕНА КОРОНА ВИРУСОМ
ДЕВЕТ ОСОБА НА РЕСПИРАТОРИМА Вучић: "Ово је била најтежа ноћ, биће још тежих"
(УЖИВО) ПАНДЕМИЈА КОРОНА ВИРУСА: Србија пред најтежом недељом, деветоро на респираторима у Клиничком центру (ФОТО/ВИДЕО)
Нове мере се доносе свакодневно и у нашој земљи, а министар финансија Синиша Мали недавно је најавио сет мера везаних за ванредно стање изазвано корона вирусом.
- На рачуну имамо 212 милијарди динара и наредних дана идемо са другим сетом мера у зависности од тога како се буде одвијала ситуација - нагласио је министар Мали.
Влада Србије је најавила помоћ за пензионере од 4.000 динара, повишицу од 10 одсто за здравствене раднике, као и одлагање плаћања рачуна најстаријим грађанима. Народна банка Србије је омогућила дужницима, физичким и правним лицима, паузу од 90 дана у отплати кредита, а како би помогла привреду снизила је и референтну каматну стопу што омогућава јефтиније кредите.
Влада Србије донела је Уредбу која каже да је послодавац дужан да омогући запосленима обављање послова ван просторија послодавца, а истакнуто је да ће за такав рад бити исплаћена пуна зарада. То такође важи и за радника који принудно буде у изолацији.
Хрватска
На столу Владе Хрватске нашле су се укупно 63 мере које обухватају готово све привредне ресоре владе, а главни циљ им је очување радних места и исплате плата.
Циљ тих мера је пре свега да се покушају одложити јавна давања пореским обвезницима који су у потешкоћама - и то пореза на доходак и добит, доприноса за пензије и здравствено осигурање с одлагањем за три месеца, а уколико буде постојала потреба и с могућношћу продужења за још три месеца.
Након тога омогућује се отплата дуга на 24 месеца. Сет мера за финансијску ликвидност, по речима министра финансија Здравка Марића укључује мораторијум на обавезе према ХБОР-у и комерцијалним банкама од три месеца, одобрење кредита за ликвидност за исплату плата и добављача и репрограм других обавеза.
Најављена је и привремена обустава наплате накнаде за дозволе за ванредни превоз на јавним путевима до 1. јуна 2020. и привремено одлагање сезонског повећања путарине за 10 одсто.
Марић каже да се може очекивати да ће и грађанима бити омогућена одлагање плаћања кредитних рата, такође на три месеца. Најавио је и бескаматне зајмове општинама, градовима и жупанијама, Хрватском заводу за здравствено осигурању (HZZO) и Хрватском заводу за пензионо осигурање (ХЗМО) до висине пореза на доходак, пореза и доприноса чије је плаћање одложено и/или је одобрена оброчна отплата.
Црна Гора
Власници угоститељских објеката у Црној Гори се надају пореским олакшицама и пролонгирању отплате кредита, што би им помогло да преброде кризу и превазиђу последице овог периода, за који се надају да неће потрајати дуже. Сматрају да ће се "ишчупати" ако сезона почне 1. јуна.
Све банке у Црној Гори су обезбедиле механизме за редовно снабдевање банкомата готовином, а привремено су укинуте и накнаде за подизање новца на банкоматима, као и накнаде за коришћење електронских плаћања.
Банке настављају са кредитном активношћу, док ће Централна банка Црне Горе (ЦБЦГ) осигурати законски основ који би релаксирао банке да реструктурирају кредите чије је кашњење оправдано тренутном ситуацијом.
ЦБЦГ је дала препоруку банкама да раде правилне процене утицаја пандемије и ризика на пословање приватног сектора и становништва, у сарадњи са својим клијентима. Банкама је препоручено да евентуално врше прилагођавања рокова отплате њихових обавеза у складу са новим очекиваним новчаним токовима клијената.
Такође, Влада спрема и пакет мера за најугроженије, о чему ће јавност благовремено бити обавештена.
Северна Македонија
Влада Северне Македоније одлучила је да затвори обданишта, школе и факултете до 24. марта, а како деца неће ићи у школу, донета је одлука да се радних обавеза ослободи по један родитељ деце до десет година, док не прораде вртићи и обданишта.
Држава је на себе преузела плаћање зарада тих родитеља и у приватном и у јавном сектору.
Република Српска
Председник Штаба за праћење штетних последица вируса корона на стање у привреди Републике Српске Радован Вишковић изјавио је да ће Влада Српске пролонгирати уплату пореза на добит до краја јуна и то ће бити мера која ће се односити на привредне субјекте који трпе штету од вируса корона.
- Једна од мера коју смо промовисали је да пословне банке ставе мораторијум на отплату кредита - рекао је Вишковић у обраћању јавности након седнице Штаба.
Вишковић, који је и председник Владе Српске, упутио је молбу привредним субјектима да раднике не отпуштају, јер ће бити разговарано о томе како помоћи привредним субјектима.
Влада Црне Горе прихватила понуду Митрополије да уступи објекте за потребе карантина
ВРЕМЕ ЗА ЗДРАВЉЕ: Како се дезинфикује вода за пиће?
НИШТА СЕ НЕ ПРЕПУШТА СЛУЧАЈУ: Звездини играчи у ИЗОЛАЦИЈИ!
У Хрватској највећи број оболелих има између 30 и 50 година
МИЛО НЕ ХАЈЕ ЗА БОГА: Свештеници у Котору завршили у полицији због богослужења