70. GODIŠNJICA SEĆANJA NA HOLOKAUST: Evo na koje sve načine su Jevreji ponižavani u Beogradu
Zločini iz Drugog svetskog rata, posebno holokaust, moraju se pamtiti kako se ne bi ponovili, poručili su večeras učesnici tribine posvećene 70. godišnjici Drugog svetskog rata i sećanju na holokaust.
Oni su se posebno osvrnuli na stradanje jevrejske zajednice u Srbiji tokom Drugog svetskog rata. Istoričar Miljan Koljanin iz Instituta za savremenu istoriju podsetio je okupljene učenike srednjih škola Opštine Stari grad, u kojoj je održan javni čas, da su Jevreji pre rata bili prihvaćeni u Srbiji.
Međutim, kako je istakao, nakon širenja nacizma, nemački okupatori sprovodili su represivne mere nad pripadnicima jevrejske zajednice, a njihovo stradanje u Srbiji počelo je 6. aprila 1941. godine kada je uništena sinagoga Sefardija u Beogradu.
Ponižavajuće mere u tramvajima
"Nosili su žute trake, bavili se fizičkim radom... Ponižavajuće i ograničavajuće mere primetne su bile u beogradskim tramvajima, gde im je bilo zabranjeno da se voze", dodao je Koljanin. Kada su nemačke kaznene ekspedicije, naveo je on, masovno streljale srpsko stanovništvo nakon izbijanja ustanka 1941. godine, među njima je bilo i Jevreja.
Oko 6.300 Jevreja ubijeno u logoru na Starom sajmištu
On je istakao da je "konačno rešenje" jevrejskog pitanja u Srbiji završeno ubijanjem oko 6.300 Jevreja u logoru na Starom sajmištu nakon što je doneta odluka da se Jevreji iz Srbije ne prebacuju u logore smrti već da se doveze kamion koji je zapravo bio "gasna komora na točkovima".
Socijalni psiholog sa Filozofskog fakulteta u Beogradu Dragan Popadić istakao je da su predrasude imale važnu ulogu u širenju mržnje prema Jevrejima.
"Oni su bili predstavljeni kao čudovišta. Mržnja je širena jer je prvo širen strah od njih", objasnio je on dodajući da su antisemitizam i nacizam pokazali koliko predrasude mogu biti opasne.
Svoja lična iskustva tokom Drugog svetskog rata sa okupljenima je podelio i jedan od preživelih Jevreja Aleksandar Ajzinberg, koji je govorio o teškoćama sa kojima su se on i majka suočavali nakon što mu je otac ubijen tokom rata.
Javnom času, koji je deo projekta "Da se nikad ne zaboravi, Holokaust, da se nikad ne ponovi - muzikom pišemo sećanja" Srpskog jevrejskog pevačkog društva, prisustvovali su i ambasadori Nemačke i Kanade u Beogradu, kao i zamenik šefa Misije OEBS-a.