Duže u prevozu nego na dijalizi
Jednog pacijenta iz Zemuna kola Hitne pomoći tri puta nedeljno na dijalizu voze u Lazarevac! Tako se bubrežni bolesnici maltretiraju jer u prevozu često provedu više vremena nego na dijalizi, a državu zbog troška transporta tretman košta više nego kod privatnika.
Iako su zdravstveni centri prebukirani i rade i u tri pa i četiri smene, u privatnim u koje je uložen kapital, i država ne mora brine ni o održavanju i obnovi aparata, niti o platama i ostalim troškovima, koristi se tek oko 30 odsto kapaciteta. U takav jedan centar u Nišu investirano je tri miliona nemačkog kapitala, ali se pacijenti tamo ne upućuju, a u Kliničkom centru Niš dijaliza mora da radi u četiri smene.
U 54 državna centra trenutno se dijalizira 4.200 pacijenta a u pet privatnih još oko 270. Nikola Grubor, predsednik Saveza bubrežnih invalida Srbije kaže da imaju problema sa lekovima koje pacijenti moraju da primaju na dijalizi.
„Svim centrima, osim u privatnim nedostaje eritropoetin, hormon koji učestvuje u proizvodnji eritrocita i koristi se za lečenje anemije. Nema preparata gvožđa koji se daju intravenski i retko se koristi redovan tretman nadoknade vitamina B i C grupe. Ukoliko ih pacijenti ne primaju, dolazi do teških oboljenja nerava koji su neizlečivi. Vitamina nema već par godina a eritropoetina ima ali nedovoljno“, izjavio je Grubor za "Novosti".
Standardi za dijalizu i u Srbiji su nedavno usaglašeni sa evropskim. Grubor kaže da su osnovne procedure tretmana unapređene, povećan je broj visokoefikasnih karbonatnih dijaliza u odnosu na nisko efikasne. Po novim standardima 20 odsto pacijenata ima pravo na hemodijafiltraciju kao kvalitetan oblik dijalize, 70 na visokoefikasnu bikarbonatnu i 10 odsto će ići na niskoefikasnu koja ne može da se izbaci iz tretmana jer ne neophodna pacijentima na početku dijalize dok je funkcija bubrega još očuvana.
Jedini način da se ti problemi prevaziđu je model koji su primenile druge zemlje u okruženju, da se u većem obimu ugovori dijaliza sa privatnim centrima po ceni kuju Republički fond zdravstvenog osiguranja plaća državnim bolnicama. Novi ministar zdravlja dr Zlatibor Lončar obećao je da će formirati komisiju i voljan je da u većem obimu uključi privatne centre, jer nema razloga da bude drugačije ako su državni preopterećeni, što neminovno obara kvalitet.