JEDINSTVENA POZICIJA: Odnos Srbije i Rusije može pogodovati i Moskvi i Briselu
Bliski odnosi Srbije i Rusije mogu kratkoročno gledano da zakomplikuju evropske integracije Srbije, ali na duži rok mogu biti korisni i za Rusiju i za EU, izjavio je danas savetnik predsednika Francuskog instituta za međunarodne odnose IFRI Dominik David.
- Kratkoročno gledano to može doneti problem kada je reč o zauzimanju političkih stavova o određenoj krizi, poput ukrajinske krize. Znamo da se između EU i Srbije vode diskusije o izvesnom broju diplomatskih odluka - rekao je David.
Na duži rok, kako je naveo, odnos Srbije i Rusije može pogodovati i Moskvi i Briselu, rekao je predstavnik IFRI, dodajući da se mora završiti sa podelama na proruske i antiruske stavove, budući da je Rusija sused EU sa kojim se mora sarađivati.
SABOTIRAJU NAS NA SVAKOM KORAKU: Srbija tražiti od EU da reaguje zbog ponašanja Hrvatske
- Ukoliko Srbija, čije slovensko nasleđe, istorijsko nasleđe, intelektualnu, kulturnu i istorijsku bliskost (sa Rusijom) dobro razumemo, zauzme diplomatski racionalnu poziciju prema Rusiji, a naravno ne nekritičko praćenje njene politike, specifičan položaj Srbije prema Rusiji može takođe da bude doprinos EU - rekao je David.
Ocenio je i da će i za Rusiju evropske integracije Srbije biti korisne jer će u Uniji imati "zemlju koja će imati sluha za ono što Rusija govori".
- Ne kažem da će biti proruska, jer treba završiti sa podelama između onih koji su antiruski i onih koji su proruski. Rusija je tu, moramo nešto sa njom raditi - naveo je on, dodajući da niko ozbiljan ko se bavi evropskom geopolitikom ne misli da se Rusija može zaobići.
- Uostalom, koliko ja znam zaista nema neslaganja između Rusije i EU o pristupanju Srbije - naveo je David.
MIGRANTE POD KONAC: Od danas na snazi sporazum između EU i Turske
Zamor proširenja
On je rekao da trenutno postoji pauza u proširenju EU, kako zbog složenosti samih pregovora koje vode kandidati, tako i zbog kriza i stava javnosti.
- U ovom trenutku, iako se to naravno razlikuje od zemlje do zemlje, javno mnjenje je u velikoj većini protiv proširenja, ne zato sto su protiv Srba ili Albanaca već zato sto je EU sada institucionalno toliko složena i zato što je u tolikoj krizi da preovladava stav "pa dobro, nema razloga da dodatno komplikujemo situaciju" - rekao je David.
Dodao je da takav stav nije trajan, da se mišljenja menjaju, i da će proširenja ponovo biti "realne opcije" kada se nađu "neki pozitivni odgovori" na krize.
- Evropske institucije i Komisija rekli su da neće biti proširenja do kraja decenije, ali kraj decenije je skoro tu, praktično za tri godine - podsetio je David.