ЈЕДИНСТВЕНА ПОЗИЦИЈА: Однос Србије и Русије може погодовати и Москви и Бриселу
Блиски односи Србије и Русије могу краткорочно гледано да закомпликују европске интеграције Србије, али на дужи рок могу бити корисни и за Русију и за ЕУ, изјавио је данас саветник председника Француског института за међународне односе ИФРИ Доминик Давид.
- Краткорочно гледано то може донети проблем када је реч о заузимању политичких ставова о одређеној кризи, попут украјинске кризе. Знамо да се између ЕУ и Србије воде дискусије о извесном броју дипломатских одлука - рекао је Давид.
На дужи рок, како је навео, однос Србије и Русије може погодовати и Москви и Бриселу, рекао је представник ИФРИ, додајући да се мора завршити са поделама на проруске и антируске ставове, будући да је Русија сусед ЕУ са којим се мора сарађивати.
САБОТИРАЈУ НАС НА СВАКОМ КОРАКУ: Србија тражити од ЕУ да реагује због понашања Хрватске
- Уколико Србија, чије словенско наслеђе, историјско наслеђе, интелектуалну, културну и историјску блискост (са Русијом) добро разумемо, заузме дипломатски рационалну позицију према Русији, а наравно не некритичко праћење њене политике, специфичан положај Србије према Русији може такође да буде допринос ЕУ - рекао је Давид.
Оценио је и да ће и за Русију европске интеграције Србије бити корисне јер ће у Унији имати "земљу која ће имати слуха за оно што Русија говори".
- Не кажем да ће бити проруска, јер треба завршити са поделама између оних који су антируски и оних који су проруски. Русија је ту, морамо нешто са њом радити - навео је он, додајући да нико озбиљан ко се бави европском геополитиком не мисли да се Русија може заобићи.
- Уосталом, колико ја знам заиста нема неслагања између Русије и ЕУ о приступању Србије - навео је Давид.
МИГРАНТЕ ПОД КОНАЦ: Од данас на снази споразум између ЕУ и Турске
Замор проширења
Он је рекао да тренутно постоји пауза у проширењу ЕУ, како због сложености самих преговора које воде кандидати, тако и због криза и става јавности.
- У овом тренутку, иако се то наравно разликује од земље до земље, јавно мњење је у великој већини против проширења, не зато сто су против Срба или Албанаца већ зато сто је ЕУ сада институционално толико сложена и зато што је у толикој кризи да преовладава став "па добро, нема разлога да додатно компликујемо ситуацију" - рекао је Давид.
Додао је да такав став није трајан, да се мишљења мењају, и да ће проширења поново бити "реалне опције" када се нађу "неки позитивни одговори" на кризе.
- Европске институције и Комисија рекли су да неће бити проширења до краја деценије, али крај деценије је скоро ту, практично за три године - подсетио је Давид.