KINESKI AMBASADOR OTVORIO DUŠU: O poseti Đinpinga, Železari i odlasku Valtera
Ambasador Kine u Srbiji Li Mančang kaže da predstojeća poseta predsednika Si Ðinpinga Beogradu, kao i raniji susreti kineskih i srpskih državnika, predstavlja dokaz da je Srbija za Kinu posebno značajna.
- Ne vidim da ijedna zemlja koja je sused Srbije ima toliko poseta na visokom nivou sa Kinom - rekao je Li.
Kineski ambasador je u današnjem razgovoru sa srpskim novinarima u ambasadi kazao da će predsednik Si, koji dolazi 17. juna u Beograd, razgovarati o političkim odnosima dve zemlje i saradnji u ostalim oblastima sa predsednikom Tomislavom Nikolićem, premijerom Aleksandrom Vučićem i predsednicom Skupštine Majom Gojković.
Ambasador Kine smatra da će glavna poruka Pekinga tokom Sijeve posete biti da Kina poštuje suverenitet i teritorijalni integritet Srbije, volju i izbor srpskog naroda, kao i da se neće mešati u unutrašnje stvari Srbije.
SRBIJA PAMTI '84: Ovo je poslednje predsednik Kine koji je posetio Beograd
Li očekuje i da će se tokom ove posete videti i da Kina želi da sa Srbijom razvija ekonomsku saradnju, kao i saradnju u drugim oblastima.
- Kina će sa velikim očekivanjem pratiti ovu veliku, značajnu i istorijsku posetu našeg predsednika Srbiji, već je došlo dosta kineskih novinara u Beograd, a doći će oko 50 - kazao je kineski ambasador.
Na pitanje kakav dalji razvoj očekuje u okviru projekta saradnje Kine sa 16 zemalja centralne i istočne Evrope i učešća Srbije u projektu "Jedan pojas, jedan put", Li je odgovorio da Peking već ima odličnu saradnju sa Srbijom i kao primere naveo već završeni most na Dunavu, autoput koji je u izgradnji, termoelektranu "Kostolac" i projekte poput brze pruge Beograd-Budimpešta.
ĐORĐEVIĆ I MANČANG: Razgovor o unapređenju saradnje u oblasti odbrane
- O ostalim projektima još razgovaramo. Srbija je postala primer suštinske saradnje između Kine i ovih 16 zemalja, odnosno Srbija sada ima vodeću ulogu. U okviru projekta "Jedan pojas, jedan put" možemo da povezujemo infrastrukturu, da vršimo razmenu ljudi u okviru kulturne saradnje, razmenu studenata... - rekao je on.
Kineski ambasador je povodom spekulacija da je Kina zainteresovana za uključivanje Dunava u projekat "Jedan pojas, jedan put" rekao da je Kina spremna i želi da sa zainteresovanim stranama nađe zajednički projekat koji će biti od koristi i jednoj i drugoj strani.
Na pitanje o poseti predsednika Sija Železari Smederevo, Li je rekao da smatra da je to veliki projekat, pošto je u pitanju direktna kineska investicija.
DŽIHAD NA DALEKOM ISTOKU: Jedan deo Kine uveliko sanja svoju Islamsku državu
- Naša kompanija je već obećala da će u narednih pet godina direktno investirati najmanje 300 miliona dolara. Naša kompanija ''Hestil'' smatra da će Železara Smederevo sigurno biti jedna od najboljih kompanija u Srbiji - naveo je Li.
Podsetio je da je "cela Kina nedavno primila tužnu vest da je preminuo naš prijatelj glumac Velimir Bata Živojinović".
- Dosta Kineza je plakalo zbog toga, naša centralna televizija prekinula je redovnu emisiju kako bi emitovala ovu vest i pustila njegove poznate filmove poput ''Valter brani Sarajevo''. Čak me je i sin zvao iz Kine i pitao me da li je ta informacija tačna - rekao je Li.
KINA NA PREKRETNICI: "Novi put svile" i kraj američke dominacije svetom
On je još naglasio da predsednik Kine dolazi u posetu Srbiji nakon više od 30 godina.
- Poslednji put je u Beogradu bio predsednik Li Sjennjen, a tada je još bila SFRJ. Sada predsednik Si Ðinping dolazi u Beograd, 2014. i prošle godine ovde su bili kineski premijer i vicepremijer, a predsednik Tomislav Nikolić i premijer Aleksandar Vučić su bili u Kini", rekao je Li i naglasio da je Srbija Kini "veoma prijateljska zemlja" i "da dva naroda vole jedan drugi. Odnosi između Kine i Srbije su danas mnogo bolji nego juče, ali sam siguran da su slabiji sada nego što će to biti sutra - zaključio je Li.