КИНЕСКИ АМБАСАДОР ОТВОРИО ДУШУ: О посети Ђинпинга, Железари и одласку Валтера
Амбасадор Кине у Србији Ли Манчанг каже да предстојећа посета председника Си Ђинпинга Београду, као и ранији сусрети кинеских и српских државника, представља доказ да је Србија за Кину посебно значајна.
- Не видим да иједна земља која је сусед Србије има толико посета на високом нивоу са Кином - рекао је Ли.
Кинески амбасадор је у данашњем разговору са српским новинарима у амбасади казао да ће председник Си, који долази 17. јуна у Београд, разговарати о политичким односима две земље и сарадњи у осталим областима са председником Томиславом Николићем, премијером Александром Вучићем и председницом Скупштине Мајом Гојковић.
Амбасадор Кине сматра да ће главна порука Пекинга током Сијеве посете бити да Кина поштује суверенитет и територијални интегритет Србије, вољу и избор српског народа, као и да се неће мешати у унутрашње ствари Србије.
СРБИЈА ПАМТИ '84: Ово је последње председник Кине који је посетио Београд
Ли очекује и да ће се током ове посете видети и да Кина жели да са Србијом развија економску сарадњу, као и сарадњу у другим областима.
- Кина ће са великим очекивањем пратити ову велику, значајну и историјску посету нашег председника Србији, већ је дошло доста кинеских новинара у Београд, а доћи ће око 50 - казао је кинески амбасадор.
На питање какав даљи развој очекује у оквиру пројекта сарадње Кине са 16 земаља централне и источне Европе и учешћа Србије у пројекту "Један појас, један пут", Ли је одговорио да Пекинг већ има одличну сарадњу са Србијом и као примере навео већ завршени мост на Дунаву, аутопут који је у изградњи, термоелектрану "Костолац" и пројекте попут брзе пруге Београд-Будимпешта.
ЂОРЂЕВИЋ И МАНЧАНГ: Разговор о унапређењу сарадње у области одбране
- О осталим пројектима још разговарамо. Србија је постала пример суштинске сарадње између Кине и ових 16 земаља, односно Србија сада има водећу улогу. У оквиру пројекта "Један појас, један пут" можемо да повезујемо инфраструктуру, да вршимо размену људи у оквиру културне сарадње, размену студената... - рекао је он.
Кинески амбасадор је поводом спекулација да је Кина заинтересована за укључивање Дунава у пројекат "Један појас, један пут" рекао да је Кина спремна и жели да са заинтересованим странама нађе заједнички пројекат који ће бити од користи и једној и другој страни.
На питање о посети председника Сија Железари Смедерево, Ли је рекао да сматра да је то велики пројекат, пошто је у питању директна кинеска инвестиција.
ЏИХАД НА ДАЛЕКОМ ИСТОКУ: Један део Кине увелико сања своју Исламску државу
- Наша компанија је већ обећала да ће у наредних пет година директно инвестирати најмање 300 милиона долара. Наша компанија ''Хестил'' сматра да ће Железара Смедерево сигурно бити једна од најбољих компанија у Србији - навео је Ли.
Подсетио је да је "цела Кина недавно примила тужну вест да је преминуо наш пријатељ глумац Велимир Бата Живојиновић".
- Доста Кинеза је плакало због тога, наша централна телевизија прекинула је редовну емисију како би емитовала ову вест и пустила његове познате филмове попут ''Валтер брани Сарајево''. Чак ме је и син звао из Кине и питао ме да ли је та информација тачна - рекао је Ли.
КИНА НА ПРЕКРЕТНИЦИ: "Нови пут свиле" и крај америчке доминације светом
Он је још нагласио да председник Кине долази у посету Србији након више од 30 година.
- Последњи пут је у Београду био председник Ли Sjennjen, а тада је још била СФРЈ. Сада председник Си Ђинпинг долази у Београд, 2014. и прошле године овде су били кинески премијер и вицепремијер, а председник Томислав Николић и премијер Александар Вучић су били у Кини", рекао је Ли и нагласио да је Србија Кини "веома пријатељска земља" и "да два народа воле један други. Односи између Кине и Србије су данас много бољи него јуче, али сам сигуран да су слабији сада него што ће то бити сутра - закључио је Ли.