Kirbi: Ako Vučić uspe, biće dobro za Srbiju
BEOGRAD - Ambasador SAD Majkl Kirbi ocenio je, povodom predstojećeg samita Kine i zemalja Istočne i Jugoistočne Evrope u Beogradu, da je za Srbiju dobro da svi ti lideri sa svojim delegacijama dođu u Beograd i pokažu kako Srbija napreduje.
To je širenje dobrih vesti o Srbiji, rekao je Kirbi, ističući da je sjajno da se toliko ljudi vidi i razgovara o velikim investicijama, posebno o železničkoj pruzi u dve trake od Budimpešte do Beograda.
"Zna se da pruge ovde nisu baš dobre, diplomatski rečeno. Unapređenje železnice će biti važno za ljude koji putuju vozom, za transport dobara koji je jeftiniji železnicom, preko Budimpešte dalje u Evropu", rekao je Kirbi. On navodi da je sa premijerom Aleksandrom Vučićem dosta razgovarao, pored ostalog, o tome "gde Srbija treba da bude".
"Naravno, u Evropskoj uniji. Iz mnogo razloga", kazao je američki ambasador i istakao:
"Mislim da će Srbija ući u EU. Ubeđen sam da je to dobro i za Srbiju i za EU. Članstvo u EU ne znači da ne možete imati dobre odnose sa onima van EU, uključujući Rusiju".
"Vi u Srbiji pričate o beloj kugi, mislim da je to zbog nepoverenja u budućnost. Ako Vučić uspe da povrati veru, biće dobro", rekao je Kirbi. Povodom predstojećeg predsedavanja Srbije OEBS, Kirbi je rekao da Srbiji "neće biti lako", ali da će predsedavanje biti velika prilika za Srbiju, jer je OEBS važna institucija.
"Činjenica da je Srbija izabrana pokazuje veliki napredak zemlje i znak poštovanja i prihvatanja Srbije. Mislim da niko nije pretpostavljao, pre nego što je Srbija dobila taj posao, da će Rusija ukrasti Krim. Zbog toga će srpsko predsedavanje biti komplikovanije, ali i veća prilika za Srbiju da premosti jaz", rekao je on.
Prema njegovim rečima, Srbija je sposobna da uradi dobar posao. "Ona nije odlučilac, već neko ko treba da olakša stvari. Možda i zbog svojih dobrih odnosa i sa Istokom i Zapadom, Srbija je u poziciji da taj posao obavi dobro", istakao je Kirbi
Kada su u pitanju odnosi Beograda i Prištine, američki ambasador je rekao da "normalizacija odnosa nije nužno isto što i priznavanje", napominjući da ne misli da je tu "tanka granica".
"Nisam primetio da su se politike SAD i EU u tom kontekstu izmenile. EU ima svoju spoljnu politiku, ali ima i svoje zemlje članice koje ne priznaju Kosovo. Bilo je priča, ali ne vidim da je u EU promenjen stav. Normalizacija odnosa nije nužno isto što i priznavanje", smatra on.
"Svakako da je dijalog važan. Taj proces je u suštini normalizacija. Srpska manjina učestvovala je na većini izbora na Kosovu, vlada u Prištini formirana je uz učešće Srba sa severa Kosova. Ima razgovora o sudstvu, mnogim temama kao delu normalizacije, ali to ne mora da znači priznanje", naveo je američki ambasador. Na pitanje liči li to na defakto priznanje, Kirbi je odgovorio:
"Pošto ne znamo kako će se stvar završiti, ne mogu o tome da spekulišem. Ali svakako rešenje podrazumeva veće učešće srpske manjine sa severa u kosovskim institucijama".