Кирби: Ако Вучић успе, биће добро за Србију
БЕОГРАД - Амбасадор САД Мајкл Кирби оценио је, поводом предстојећег самита Кине и земаља Источне и Југоисточне Европе у Београду, да је за Србију добро да сви ти лидери са својим делегацијама дођу у Београд и покажу како Србија напредује.
То је ширење добрих вести о Србији, рекао је Кирби, истичући да је сјајно да се толико људи види и разговара о великим инвестицијама, посебно о железничкој прузи у две траке од Будимпеште до Београда.
"Зна се да пруге овде нису баш добре, дипломатски речено. Унапређење железнице ће бити важно за људе који путују возом, за транспорт добара који је јефтинији железницом, преко Будимпеште даље у Европу", рекао је Кирби. Он наводи да је са премијером Александром Вучићем доста разговарао, поред осталог, о томе "где Србија треба да буде".
"Наравно, у Европској унији. Из много разлога", казао је амерички амбасадор и истакао:
"Мислим да ће Србија ући у ЕУ. Убеђен сам да је то добро и за Србију и за ЕУ. Чланство у ЕУ не значи да не можете имати добре односе са онима ван ЕУ, укључујући Русију".
"Ви у Србији причате о белој куги, мислим да је то због неповерења у будућност. Ако Вучић успе да поврати веру, биће добро", рекао је Кирби. Поводом предстојећег председавања Србије ОЕБС, Кирби је рекао да Србији "неће бити лако", али да ће председавање бити велика прилика за Србију, јер је ОЕБС важна институција.
"Чињеница да је Србија изабрана показује велики напредак земље и знак поштовања и прихватања Србије. Мислим да нико није претпостављао, пре него што је Србија добила тај посао, да ће Русија украсти Крим. Због тога ће српско председавање бити компликованије, али и већа прилика за Србију да премости јаз", рекао је он.
Према његовим речима, Србија је способна да уради добар посао. "Она није одлучилац, већ неко ко треба да олакша ствари. Можда и због својих добрих односа и са Истоком и Западом, Србија је у позицији да тај посао обави добро", истакао је Кирби
Када су у питању односи Београда и Приштине, амерички амбасадор је рекао да "нормализација односа није нужно исто што и признавање", напомињући да не мисли да је ту "танка граница".
"Нисам приметио да су се политике САД и ЕУ у том контексту измениле. ЕУ има своју спољну политику, али има и своје земље чланице које не признају Косово. Било је прича, али не видим да је у ЕУ промењен став. Нормализација односа није нужно исто што и признавање", сматра он.
"Свакако да је дијалог важан. Тај процес је у суштини нормализација. Српска мањина учествовала је на већини избора на Косову, влада у Приштини формирана је уз учешће Срба са севера Косова. Има разговора о судству, многим темама као делу нормализације, али то не мора да значи признање", навео је амерички амбасадор. На питање личи ли то на дефакто признање, Кирби је одговорио:
"Пошто не знамо како ће се ствар завршити, не могу о томе да спекулишем. Али свакако решење подразумева веће учешће српске мањине са севера у косовским институцијама".