Klara Cetkin (1857-1933)
Klara je ceo svoj život posvetila borbi za društveni položaj žena i bila rukovodilac u Međunarodnoj organizaciji žena, čiji je bila ideolog. Na njenu inicijativu 8. mart je proglašen za Međunarodni dan žena, a bila je plodan pisac i odličan govornik.
Rođena je 1857. godine u učiteljskoj porodici u mestu Viderau u Nemačkoj i ceo svoj život je posvetila borbi za politička prava žena, za njihovu jednakost, potpunu emancipaciju i ravnopravno uključivanje u sve tokove društvenog života. U ranoj mladosti bila je zainetersovana za pitanja i probleme radničkog pokreta i iako vrlo mlada pristupila pokretu.
Od 1890. godine, kada je imala trideset i tri godine, zauzimala je značajna rukovodeća mesta u Međunarodnom radničkom pokretu i Međunarodnom pokretu žena. Kao odličan govornik znala je da "zapali masu", a kao odličan pisac objavila je niz značajnih radova iz ovih oblasti. Uz to bila je i urednik socijalističkog lista "Jednakost".
Posebno interesovanje u radu pokazivala je u vezi sa pitanjima društvenog položaja žena i dala mu ogroman doprinos.
Na Drugoj međunarpodnoj konferenciji žena socijalistkinja, koja je održana u Kopenhagenu 13. i 14. avgusta 1910. godine na njenu inicijativu doneta je odluka da se svake godine organizuje Međunarodni dan žena 8. mart. Odlučeno je da se taj dan slavi kao uspomena na velike demonstracije američkih žena pod parolom borbe za opšte pravo glasa 1909. godine. Na ovoj konferenciji je istaknut cilj ove međunarodne manifestacije - solidarnost muškaraca i žena, borba za opšte i jednako trajno pravo glasa, isticanje praktičnih zahteva koji se odnose na ženu kao što su zaštita na radu, izjednačenje ženskih prava, ukidanje trgovine belim robljem i zaštiti dece.
Od tada se 8. mart slavi kao Međunarodni dan žena koji je prvi put proslavljen 1911. godine u Nemačkoj, Austriji, Švajcarskoj i Danskoj. Kasnije je slavljen u svim zemljama širom sveta.
Za vreme svog života koji je bio neprekidna borba za ciljeve koje je sebi zadala još u mladosti, Klara Cetkin je sarađivala sa mnogim i najvećim svetskim revolucionarima, uključujući Karla Marksa, Fridriha Engelsa, Lenjina i drugih.