KOLARAC: Decembar nas uči kako se pravi muzika!
Ali i kako je Veliki rat uticao na srpsku književnost i da li je vodonik energent budućnosti?
- U okviru Katedre za književnost biće održan ciklus od četiri predavanja "Odjeci Prvog svetskog rata u srpskoj književnosti", koji je koncipiran tako da prikaže dinamiku književnih predstava ovog perioda. Značajni pisci srpske književnosti bavili su se ovom temom, a njihove raznolike poetike napravile su složenu kaleidoskopsku sliku Velikog rata. Predavanja će držati prof. dr Jovan Delić i doc. dr Predrag Petrović, ponedeljkom, 2, 9, 16. i 23. decembra 2014, u Maloj sali Kolarčeve zadužbine, s početkom u 18 časova.
- Ciklus Perspektive vizuelnih umetnosti zamišljen je kao deo programa obeležavanja 50 godina Galerije Kolarčeve zadužbine i promovisanja njene koncepcije – afirmacije inovativnih postupaka u likovnom stvaralaštvu. Osim što će upotpuniti koncept izlagačkih aktivnosti, program će otvoriti teme u okviru kojih se vizuelna umetnost smešta u širi razvojni društveni kontekst. Predavanja će se održavati četvrtkom, 4, 11. i 18. decembra, u sali „Josif Pančić“ Kolarčeve zadužbine, s početkom u 19 časova.
- Ciklus od četiri predavanja Savremena akustika – popularne teme održaće se kao deo programa Katedre za fiziku. Predavanja će držati profesori ETF-a, dr Dragana Šumarac Pavlović i dr Miomir Mijić sa doktorandima, Milošem Bjelićem, Miodragom Stanojevićem i Filipom Pantelićem. Naše povećano interesovanje za nauku o zvuku može se dovesti u vezu sa stalnom izložbom Svet zvuka koja je od pre dve godine dostupna svim posetiocima Kolarčeve zadužbine. Kao i izložbu, i ovaj ciklus organizovali smo u saradnji sa Laboratorijom za akustiku ETF-a. Ideja ciklusa jeste da osvetli probleme akustičkog dizajna različitih i specifičnih prostora, kao što su koncertne sale i velike sportske hale (na primerima sala u Beogradu), kao i da objasni fizičke karakteristike zvuka, vezu fizike i muzike... Predavanja će se držati četvrtkom, 4, 11, 18. i 25. decembra, u Maloj sali Kolarčeve zadužbine, s početkom u 18 časova.
U šarolikom i bogatom izboru umetničkih radova, različitih kreativnih i inovativnih postupaka u likovnom izrazu, moguće je prepoznati senzibilitet koji će odgovarati svačijem ukusu i istovremeno biti prikladan za poklon da uveliča trenutke slavlja i dobrog raspoloženja.
Posetioci će imati priliku da po povoljnim cenama kupe neke od izabranih radova brojnih umetnika iz različitih oblasti likovnog stvaralaštva i da tako obraduju sebe i svoje najbliže, kao i svoje prijatelje i saradnike.
Novi termin radionice za podsticanje dečjeg stvaralaštva pod naslovom Kuc, kuc Kolarac - „Kako se pravi muzika", koju organizuje Zadužbina Ilije M. Kolarca uz podršku kompanije TELEKOM SRBIJA jeste 6. decembar u 10h u Likovnoj galeriji Kolarčeve zadužbine.
Radionice su besplatne za sve zainteresovane, a prijave se vrše na telefon 064/891-13-61 (Maša Čumić), svakog dana od 11 do 14 časova.
Cilj ovog projekta jeste muzička animacija dece uzrasta od 7 do 12 godina. Za učešće u radionici deca ne moraju da imaju muzička predznanja, jer se u radionici kreiraju zvuci na različitim predmetima (četke, lopate, kante, gumena creva...). Na kraju programa izvodi se kompozicija koja je nastala kao rezultat rada. Autor i voditelj radionice je Bojan Ivković, perkusionista (VKV Boki).
Zadužbina Ilije M. Kolarca, uz podršku Telekoma Srbija, raspisala je konkurs za učešće u projektu pod nazivom "Podsticaj istraživačkim i kreativnim idejama mladih". Poziv je upućen svim zainteresovanima u cilju prezentacije ideja koje ukazuju na to da su kultura, kreativnost, preduzetništvo, radoznalost i entuzijazam mladih ljudi njihov ponos koji se iskazuje znanjem.
Ovog meseca održaće se interesantno predavanje na temu "Vodonik: Energent budućnosti". Predavač: Filip Bošković, student, saradnik programa životne sredine Centra za talente Beograda i Instituta za nadarenu decu i omladinu. Mala sala Kolarčeve zadužbine, Petak, 5. decembar u 18.00 sati, ulaz slobodan.
Danas se aktivno traži ekonomski i ekološki prihvatljiv energent i to je upravo vodonik! Njegovim sagorevanjem dobijate vodu i energiju bez štete po zivotnu sredinu, koja danas postaje sve zagadjenija i zagadjenija. Zavisni smo od fosilnih goriva i preko 80% potreba za energijom zadovoljavamo upravo pomoću nafte, uglja i gasa. Dokle je srpska nauka i elektrohemija došla u razvoju raznih procesa za dobijanje vodonika, njegovo skladištenje i razvoj danas jako popularnih gorivnih ćelija? Vodonik, uzimajući ovo u obzir, predstavlja stvarno energent budućnosti!
Zajednički cilj Telekoma Srbija i Kolarca u okviru ovih projekata jeste:
- afirmacija kreativnih ideja mladih,
- stvaranje nove publike,
- podsticanje kreativnosti i mobilnosti mladih,
- proširenje kapaciteta za implementaciju programa u oblasti istraživanja i tehnološkog razvoja,
- inovativnost u načinu promocije znanja mladih,
- isticanje znanja koje je ključ dobrog posla,
- podsticanje preduzetničkog razmišljanja,
- multidisciplinarnost promocije znanja kroz učenje i sticanje novih saznanja.
Pročitajte i:
Kolarac spreman za novu sezonu
KOLARAC: Dečja radionica "Kuc, kuc Kolarac. Kako se pravi muzika"
DOBRO DOŠLI U NARODNO POZORIŠTE: Umetnost pod budnim okom Talije! (FOTO)