КОЛАРАЦ: Децембар нас учи како се прави музика!
Али и како је Велики рат утицао на српску књижевност и да ли је водоник енергент будућности?
- У оквиру Катедре за књижевност биће одржан циклус од четири предавања "Ођеци Првог светског рата у српској књижевности", који је конципиран тако да прикаже динамику књижевних представа овог периода. Значајни писци српске књижевности бавили су се овом темом, а њихове разнолике поетике направиле су сложену калеидоскопску слику Великог рата. Предавања ће држати проф. др Јован Делић и доц. др Предраг Петровић, понедељком, 2, 9, 16. и 23. децембра 2014, у Малој сали Коларчеве задужбине, с почетком у 18 часова.
- Циклус Перспективе визуелних уметности замишљен је као део програма обележавања 50 година Галерије Коларчеве задужбине и промовисања њене концепције – афирмације иновативних поступака у ликовном стваралаштву. Осим што ће употпунити концепт излагачких активности, програм ће отворити теме у оквиру којих се визуелна уметност смешта у шири развојни друштвени контекст. Предавања ће се одржавати четвртком, 4, 11. и 18. децембра, у сали „Јосиф Панчић“ Коларчеве задужбине, с почетком у 19 часова.
- Циклус од четири предавања Савремена акустика – популарне теме одржаће се као део програма Катедре за физику. Предавања ће држати професори ЕТФ-а, др Драгана Шумарац Павловић и др Миомир Мијић са докторандима, Милошем Бјелићем, Миодрагом Станојевићем и Филипом Пантелићем. Наше повећано интересовање за науку о звуку може се довести у везу са сталном изложбом Свет звука која је од пре две године доступна свим посетиоцима Коларчеве задужбине. Као и изложбу, и овај циклус организовали смо у сарадњи са Лабораторијом за акустику ЕТФ-а. Идеја циклуса јесте да осветли проблеме акустичког дизајна различитих и специфичних простора, као што су концертне сале и велике спортске хале (на примерима сала у Београду), као и да објасни физичке карактеристике звука, везу физике и музике... Предавања ће се држати четвртком, 4, 11, 18. и 25. децембра, у Малој сали Коларчеве задужбине, с почетком у 18 часова.
У шароликом и богатом избору уметничких радова, различитих креативних и иновативних поступака у ликовном изразу, могуће је препознати сензибилитет који ће одговарати свачијем укусу и истовремено бити прикладан за поклон да увелича тренутке славља и доброг расположења.
Посетиоци ће имати прилику да по повољним ценама купе неке од изабраних радова бројних уметника из различитих области ликовног стваралаштва и да тако обрадују себе и своје најближе, као и своје пријатеље и сараднике.
Нови термин радионице за подстицање дечјег стваралаштва под насловом Куц, куц Коларац - „Како се прави музика", коју организује Задужбина Илије М. Коларца уз подршку компаније ТЕЛЕКОМ СРБИЈА јесте 6. децембар у 10х у Ликовној галерији Коларчеве задужбине.
Радионице су бесплатне за све заинтересоване, а пријаве се врше на телефон 064/891-13-61 (Маша Чумић), сваког дана од 11 до 14 часова.
Циљ овог пројекта јесте музичка анимација деце узраста од 7 до 12 година. За учешће у радионици деца не морају да имају музичка предзнања, јер се у радионици креирају звуци на различитим предметима (четке, лопате, канте, гумена црева...). На крају програма изводи се композиција која је настала као резултат рада. Аутор и водитељ радионице је Бојан Ивковић, перкусиониста (ВКВ Боки).
Задужбина Илије М. Коларца, уз подршку Телекома Србија, расписала је конкурс за учешће у пројекту под називом "Подстицај истраживачким и креативним идејама младих". Позив је упућен свим заинтересованима у циљу презентације идеја које указују на то да су култура, креативност, предузетништво, радозналост и ентузијазам младих људи њихов понос који се исказује знањем.
Овог месеца одржаће се интересантно предавање на тему "Водоник: Енергент будућности". Предавач: Филип Бошковић, студент, сарадник програма животне средине Центра за таленте Београда и Института за надарену децу и омладину. Мала сала Коларчеве задужбине, Петак, 5. децембар у 18.00 сати, улаз слободан.
Данас се активно тражи економски и еколошки прихватљив енергент и то је управо водоник! Његовим сагоревањем добијате воду и енергију без штете по зивотну средину, која данас постаје све загађенија и загађенија. Зависни смо од фосилних горива и преко 80% потреба за енергијом задовољавамо управо помоћу нафте, угља и гаса. Докле је српска наука и електрохемија дошла у развоју разних процеса за добијање водоника, његово складиштење и развој данас јако популарних горивних ћелија? Водоник, узимајући ово у обзир, представља стварно енергент будућности!
Заједнички циљ Телекома Србија и Коларца у оквиру ових пројеката јесте:
- афирмација креативних идеја младих,
- стварање нове публике,
- подстицање креативности и мобилности младих,
- проширење капацитета за имплементацију програма у области истраживања и технолошког развоја,
- иновативност у начину промоције знања младих,
- истицање знања које је кључ доброг посла,
- подстицање предузетничког размишљања,
- мултидисциплинарност промоције знања кроз учење и стицање нових сазнања.
Прочитајте и:
Коларац спреман за нову сезону
КОЛАРАЦ: Дечја радионица "Куц, куц Коларац. Како се прави музика"
ДОБРО ДОШЛИ У НАРОДНО ПОЗОРИШТЕ: Уметност под будним оком Талије! (ФОТО)