Ljudski jezik ima 6 čulo
Jezik osim osnovnih ukusa, oseća i ukus energije.
Istraživači su saznali da osim što može da raspoznaje slatke, slane, kisele i gorke ukuse, jezik može takođe da oseti i ugljene hidrate, hranljive materije koji se razbijaju u šećer i formiraju glavni izvor ljudske energije.
Studije u prošlosti su pokazale da neki glodari mogu da prave razliku između šećera različitih energentskih vrednosti, dok drugi mogu da razlikuju ugljene hidrate i proteine čak i kada izgube osećaj za slatko.
Sličnu mogućnost imaju i ljudi. Istraživanja su pokazala da samo to što ćete imati ugljene hidrate u ustima će poboljšati vaše fizičke performanse. Međutim, nejasno je kako ovo funkcioniše. U novoj studiji, istraživači su tražili od ispitanika da pritisnu senzor kada im se pokaže vizuelni znak. U isto vreme, njihovi jezici su bili ispirani sa jednim od 3 različite tečnosti. Prve dve tečnosti su bile veštački zaslađene i istog ukusa ali samo jedna od njih je sadržala ugljene hidrate, a treća tečnost koja je bila kontrolna, nije bila ni slatka niti je sadržala ugljene hidrate.
Kada je korišćen rastvor sa ugljenim hidratima, istraživači su primetili porast u aktivnosti mozga od 30% u onim delovima koji kontrolišu pokrete i vid, pišu na portalu sciencemag.com. Ova reakcija, navode istraživači, se dešava jer njihova usta šalju signale i izveštavaju mozak da stiže dodatna energija u vidu ugljenih hidrata.
Ovi rezultati bi mogli da objasne i zašto su dijetalni proizvodi uglavnom viđeni kao nezadovoljavajući i zašto pića koja su puna ugljenim hidratima odmah oraspolože sportiste, čak i pre nego što su njihova tela su uspela da pretvore ugljene hidrale u energiju.