Људски језик има 6 чуло
Језик осим основних укуса, осећа и укус енергије.
Истраживачи су сазнали да осим што може да распознаје слатке, слане, киселе и горке укусе, језик може такође да осети и угљене хидрате, хранљиве материје који се разбијају у шећер и формирају главни извор људске енергије.
Студије у прошлости су показале да неки глодари могу да праве разлику између шећера различитих енергентских вредности, док други могу да разликују угљене хидрате и протеине чак и када изгубе осећај за слатко.
Сличну могућност имају и људи. Истраживања су показала да само то што ћете имати угљене хидрате у устима ће побољшати ваше физичке перформансе. Међутим, нејасно је како ово функционише. У новој студији, истраживачи су тражили од испитаника да притисну сензор када им се покаже визуелни знак. У исто време, њихови језици су били испирани са једним од 3 различите течности. Прве две течности су биле вештачки заслађене и истог укуса али само једна од њих је садржала угљене хидрате, а трећа течност која је била контролна, није била ни слатка нити је садржала угљене хидрате.
Када је коришћен раствор са угљеним хидратима, истраживачи су приметили пораст у активности мозга од 30% у оним деловима који контролишу покрете и вид, пишу на порталу sciencemag.com. Ова реакција, наводе истраживачи, се дешава јер њихова уста шаљу сигнале и извештавају мозак да стиже додатна енергија у виду угљених хидрата.
Ови резултати би могли да објасне и зашто су дијетални производи углавном виђени као незадовољавајући и зашто пића која су пуна угљеним хидратима одмах орасположе спортисте, чак и пре него што су њихова тела су успела да претворе угљене хидрале у енергију.