Mali: Odgovorno trošimo novac građana
BEOGRAD - Uštede u radu gradskih javnih preduzeća, početak procesa konsolidacije javnih finansija i efikasna, transparenta i građanima dostupna gradska uprava, najvažnije je što je nova vlast u Beogradu uradila za prvih sto dana, izjavio je gradonačelnik Siniša Mali.
"Za taj kratak period uspeli smo da usvajanjem budžeta zaustavimo dalje zaduživanje Grada", rekao je on u intervjuu povodom 100 dana gradske vlade.
"Više se ne troši ono što nemamo, već se domaćinski i odgovorno ponašamo sa novcem građana. Najbitnije nam je bilo da uvedemo i red u javna gradska preduzeća. Prvi rezultati su već vidljivi, JKP Ada Ciganlija i JKP Pogrebne usluge uspeli su da se konsoliduju i da ne budu na spisku subvencionisanih preduzeća, a JKP Parking servis je duplirao profit u prvoj polovini ove godine u odnosu na prethodnu", dodao je Mali.
Gradonačelnik je ukazao da, međutim, tri meseca nije dovoljno da se reše svi nasleđeni problemi i ostvari sve što je obećano i zacrtano, ali da je napravljena dobra osnova, koja je neophodan preduslov i stvari su pokrenute sa "mrtve tacke".
Upitan koliko se planiranim prihodima budžeta mogu pokriti rashodi, s obzirom na nasleđena dugovanja, on je podsetio da je prilikom prezentacije budžeta za ovu godinu naglasio da je pristup izradi budžeta posebno restriktivan u pogledu projekcije prihoda.
"U ranijim projekcijama budžetskih prihoda redovno je prihod procenjivan u pogledu iznosa, što je po pravilu dovodilo do rebalansa budžeta, i to bar dva puta godišnje, čime su obaveze odlagane za neka buduća vremena. Ona su sada stigla na naplatu", precizirao je on.
Prema njegovim rečima, preneti dug iz ranijih godina u 2014. iznosio je preko 14 milijardi dinara, a već je vraćeno 2,5 milijardi dinara duga, a do kraja godine vratiće se ukupno 5,6 milijardi.
"Za prvih šest meseci ove godine smo isplatili glavnice i kamate samo za bankarske kredite koje je Grad uzeo u prethodnom periodu, u iznosu od 35,5 miliona evra, a da pri tome ni na koji način ne ugrozimo projekte koje smo započeli", istakao je Mali.
Tako su i Privremeni organ u prvoj polovini godine i nova izvršna vlast zauzeli stav da se na prihodnoj strani ne sme intervenisati ni na koji nacin, niti bilo ko sme to da radi, pogotovu ne metodama alhemicara.
On je naglasio da je moto novog pristupa izradi budžeta da se troškovi i rashodi budžeta upodobe realno očekivanim prihodima.
"Dokaz da se ova praksa poštovala je i ostvarenje planiranih prihoda za prvih šest meseci ove godine na nivou 101 odsto", kaže gradonačelnik.
Govoreći o projektu "Beograd na vodi", on je istakao da će investicija od 3,5 do 4 milijarde evra, kolika je planirana, pokrenuti domaću građevinsku industriju, a time i privredu u celini.
"Sa razvojem Savskog amfiteatra, Grad će iskoristiti ogroman potencijal koji ima, i time napokon ima priliku da postane regionalni centar u smislu turizma i privrednog potencijala. Dobar početak ovog projekta je nedavno renovirana zgrada Beogradske zadruge, koju je za samo mesec dana posetilo 20.000 ljudi. U međuvremenu, zajedno sa nadležnim republičkim institucijama radimo na uklanjanju šina, rešavanju pravno-imovinskih pitanja, kao i na pripremi planske dokumentacije kako bi sa gradnjom Beograda na vodi krenuli na proleće 2015", rekao je Mali.
Upitan po kojim kriterijumima će se birati direktori javnih komunalnih preduzeća, i ko će ocenjivati njihovu stručnost, Mali je istakao da će kriterijum biti njihova stručnost, iskustvo i mogućnost da na odgovoran i transparentan način upravljaju tim preduzećima.
"Konkurs je završen, pristiglo je više od 271 prijava, i Komisija trenutno razmatra njihove biografije. Očekujemo da ćemo proces njihovog imenovanja završiti do kraja septembra. Grad uvodi kontrolu i nadzor nad radom tih preduzeća, kako bismo u svakom trenutku znali šta se u njima dešava. Osim toga, rad svih direktora ocenjivaćemo na kvartalnom nivou i smenićemo svakog ko ne bude radio dobro", rekao je Mali.